Συγκάτοικο στην κορυφή της βαθμολογίας απέκτησε ο Βύρωνας, που δεν πήγε να αγωνιστεί στα Λιμενάρια (λόγω απαγορευτικού)! Ο Θεολόγος που κέρδισε τους Φιλίππους με 3-0 έφτασε στους 39 βαθμούς, έχοντας βέβαια έναν αγώνα λιγότερο… Το ενδιαφέρον στην Α’ κατηγορία, εκτός από την κορυφή, μεγαλώνει και στην υπόθεση της σωτηρίας! Η Ν. Καρβάλη έκανε την μεγάλη έκπληξη κερδίζοντας στις Πηγές τον Άρη με 2-0 με τα γκολ των Κοπανάκη και Σάσσου (πεν.), ενώ σημαντικό «διπλό» πήραν και οι Κρηνίδες που πέρασαν από τον Λιμένα με 1-0 κόντρα στον Θεαγένη. Το ντέρμπι της Ν. Περάμου έληξε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μια φορά, ενώ επίσης σημαντικό «διπλό» πήρε η ΑΕ Καβάλας που κέρδισε με 1-0 στο Χαλκερό τον Ατρόμητο. Τέλος ο Ορφέας πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ολυμπιακό Καβάλας και προωθήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 17ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ν. Πέραμος – Πλατανότοπος 1-1
Ολυμπιακός Καβ. – Ορφέας Ελευθ/πολης 0-3 α. α.
Βύρων – Λιμενάρια δ. δ.
Πηγές – Ν. Καρβάλη 0-2
Χαλκερό – ΑΕΚ Καβάλας 0-1
Θεολόγος – Φίλιπποι 3-0
Θεαγένης – Κρηνίδες 0-1
Η Βαθμολογία
- Βύρων (34-8) 39
- Θεολόγος (29-6) 39
- Ορφέας Ελευθ. (34-13) 33
- Λιμενάρια (33-15) 32
- Ν. Πέραμος (32-18) 32
- Πηγές (26-21) 26
- ΑΕΚ Καβάλας (17-16) 24
- Χαλκερό (22-23) 23
- Πλατανότοπος (28-29) 21
- Ν. Καρβάλη (23-24) 20
- Φίλιπποι (15-37) 15
- Θεαγένης (20-31) 14
- Κρηνίδες (14-34) 12
- Ολυμπιακός Καβ. (αποχώρησε)
*** Βύρων και Λιμενάρια έχουν από έναν αγώνα λιγότερο
Η Επόμενη Αγωνιστική
Βύρων – Ν. Πέραμος
Πλατανότοπος – Ολυμπιακός Καβ. α. α.
Λιμενάρια – Χαλκερό
Ορφέας Ελευθ. – Πηγές
ΑΕΚ Καβάλας – Θεολόγος
Ν. Καρβάλη – Θεαγένη
Φίλιπποι – Κρηνίδες
Β’ ΕΠΣΚ: Μόνο το Ορφάνι συνεχίζει ακάθεκτο…
Με αρκετές αναβολές αγώνων λόγω της κακοκαιρίας, αλλά και τις ήττες των πρωτοπόρων στον 1ο και τον 2ο όμιλο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική του Σαββατοκύριακου στην Β’ κατηγορία.
Στον 1ο όμιλο, έγιναν μόνο 3 αγώνες μιας και οι αναμετρήσεις Λεκάνη – Μυρμιδόνες και Ποταμιά – Μαριές αναβλήθηκαν λόγω ακαταλληλότητας των γηπέδων και το Ξεριάς – Παναγία λόγω απαγορευτικού. Στο ντέρμπι της Κεραμωτής νικητής ήταν οι φιλοξενούμενοι του Αγιάσματος με 2-1, ενώ «διπλά» πήραν τόσο το Χρυσοχώρι (4-0 στο Γέροντα) όσο και ο Ποσειδώνας (3-1 στο Ποντολίβαδο).
Στον 2ο όμιλο, έγιναν δύο από τα τρία προγραμματισμένα εξ αναβολής παιχνίδια, αφού το Αμυγδαλεώνας – Πρίνος αναβλήθηκε εκ νέου. Τα Αμισιανά γνώρισαν την ήττα στο γήπεδο τους από τον Ηρακλή Καβάλας και η Καλλιράχη κέρδισε στον Ζυγό τον Άρη με 3-2.
Στον 3ο όμιλο, το Ορφάνι συνέχισε ακάθεκτο νικώντας άνετα το Παγγαίο με 5-0 και συνεχίζει ακάθεκτο την πορεία του, ενώ η Φωλιά πέρασε από το Ελαιοχώρι με 2-1. Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της ημέρας Ελευθερές και Παλαιοχώρι έμειναν στο 2-2, ενώ το Ακροβούνι συνέτριψε 7-0 το Κοκκινόχωμα και η Κάρυανη επικράτησε με 3-0 της ΑΕ Πιερέων.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 17ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο, των εξ αναβολής αγώνων στον 2ο , και της 16ης στον 3ο καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– (1ος Όμιλος)
Γέροντας – Χρυσοχώρι 0-4
Ποντολίβαδο – Ποσειδών 1-3
Κεραμωτή – Αγίασμα 1-2
Ξεριάς – Παναγία δ. δ.
Ποταμιά – Μαριές δ. δ.
Λεκάνη – Μυρμιδόνες δ. δ.
Η Βαθμολογία
- Κεραμωτή (64-16) 45
- Χρυσοχώρι (48-17) 35
- Ποσειδώνας (33-23) 33
- Αγίασμα (26-18) 33
- Ξεριάς (32-17) 28
- Γέροντας (25-34) 27
- Ποταμιά (21-27) 20
- Παναγία (24-37) 14
- Μυρμιδόνες (18-32) 13
- Ποντολίβαδο (17-31) 12
- Λεκάνη (15-33) 9
- Μαριές (16-44) 8
*** Η Λεκάνη ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -3 βαθμούς
*** Η Λεκάνη και η Παναγία έχουν από δύο αγώνες λιγότερους, ενώ Μυρμιδόνες, Ξεριάς, Ποταμιά και Μαριές από έναν
Η Επόμενη Αγωνιστική
Ποντολίβαδο – Γέροντας
Χρυσοχώρι – Ποταμιά
Ποσειδών – Κεραμωτή
Μαριές – Ξεριάς
Αγίασμα – Λεκάνη
Παναγία – Μυρμιδόνες
– (2ος Όμιλος)
Αμισιανά – Ηρακλής Καβ. 0-1
Αμυγδαλεώνας – Πρίνος δ. δ.
Ζυγός – Καλλιράχη 2-3
Η Βαθμολογία
- Αμισιανά (36-12) 37
- Καβάλα 2004 (35-18) 27
- Αμυγδαλεώνας (20-13) 26
- Ηρακλής Καβ. (31-12) 25
- ΠΑΟ Καβάλας (26-15) 24
- Πρίνος (23-19) 22
- Ζυγός (27-24) 18
- Καλλιράχη (22-33) 16
- Πολύστυλο (18-24) 14
- Ελπίδες (8-32) 6
- Άγιος Λουκάς (10-53) 1
*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Αμυγδαλεώνας και Πρίνος
*** Ο Ηρακλής Καβ. ξεκίνησε με -6 βαθμούς και ο Άγιος Λουκάς με -3
Η Επόμενη Αγωνιστική
Ηρακλής Καβ. – Πολύστυλο
Αμυγδαλεώνας – Ελπίδες
Καλλιράχη – ΠΑΟΚ Καβάλας
Άγιος Λουκάς – Ζυγός
Καβάλα 2004 – Πρίνος
Ρεπό τα Αμισιανά
– (3ος Όμιλος)
Ελευθερές – Παλαιοχώρι 2-2
Ακροβούνι – Βυζάντιο 7-0
Ελαιοχώρι – Φωλιά 1-2
Παγγαίο – Ορφάνι 0-5
Κάρυανη – ΑΕ Πιερέων 3-0
Ρεπό ο Άγιος Ανδρέας
Η Βαθμολογία
- Ορφάνι (49-7) 41
- Φωλιά (39-22) 31
- Ελευθερές (34-17) 27
- Κάρυανη (31-24) 23
- Αγ. Ανδρέας (34-19) 22
- Παλαιοχώρι (27-20) 21
- Ακροβούνι (35-26) 21
- Βυζάντιο (15-33) 14
- Ελαιοχώρι (18-22) 13
- ΑΕ Πιερέων (13-34) 4
- Παγγαίο (3-74) -3
*** Το Βυζάντιο έχει από δύο αγώνες λιγότερους και από έναν οι Αγ. Ανδρέας, ΑΕ Πιερέων, Κάρυανη, Ελαιοχώρι, Παγγαίο και Παλαιοχώρι
Η Επόμενη Αγωνιστική
ΑΕ Πιερέων – Παλαιοχώρι
Βυζάντιο – Κάρυανη
Φωλιά – Ελευθερές
Ορφάνι – Ακροβούνι
Άγιος Ανδρέας – Ελαιοχώρι
Ρεπό το Παγγαίο