Καβάλα BC: Επιστροφή στις νίκες (72-64) την Κομοτηνή

Το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς κατέκτησε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη

Μπορεί στα εκτός έδρας παιχνίδια η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας να μην παρουσιάζεται ανταγωνιστική, στην έδρα της όμως καταφέρνει εύκολα ή δύσκολα να παίρνει αυτό που θέλει. Το απόγευμα της Κυριακής επικράτησε με 72-64 του ΓΑΣ Κομοτηνής, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, αυτή τη φορά είχε λύσεις τόσο μέσα από την ρακέτα όσο και από την περιφέρεια, απέναντι σ’ έναν σκληροτράχηλο αντίπαλο που πάλεψε για τη νίκη μέχρι το τέλος.

Ξεκίνησε καλά στο 1ο δεκάλεπτο, βγαίνοντας μπροστά με 15-7, αλλά ο ΓΑΣ μ’ ένα σερί 0-12 πήρε το προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια βρέθηκε και 5 πόντους μπροστά με 18-23. Στο 2ο 10λεπτο η Καβάλα απάντησε και στα πρώτα 3,5 λεπτά ήταν αυτή μπροστά μ’ ένα σερί 10-2 (32-25). Στην αρχή της επανάληψης η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (46-31 στο 6.41), (50-38 στο 3.20) και έφτασε στους 14 με το 52-38 στο 2.37. Όμως ο ΓΑΣ μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με ένα επιμέρους 11-4 και έτσι η ψαλίδα έκλεισε στο +7, η οποία στην αρχή του 4ου μέρους με ένα τρίποντο έπεσε στο +4. Η Καβάλα πάντως έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 22-25, 40-29, 56-49, 72-64.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Έσπερος Λαμίας – Ευκαρπία 77-81