Κύπελλο ΕΠΣΚ: Βήμα πρόκρισης από τον Αετό Ορφανού

Πιο κοντά στην πρόκριση του μεγάλου τελικού του κυπέλλου της ΕΠΣΚ βρίσκεται ο Αετός Ορφανού μετά το 0-2 στον Ποτό επί του Θεολόγου, την ώρα που Πέρνη και Ορφέας Ελευθ. έμεναν στο 1-1

Προβάδισμα πρόκρισης στο ένα ζευγάρι και ανοιχτοί λογαριασμοί στο άλλο, είναι το αποτέλεσμα των πρώτων ημιτελικών αγώνων που έγιναν χθες για το κύπελλο της ΕΠΣ Καβάλας! Στο πρώτο ζευγάρι ο Αετός Ορφανού πέρασε με νίκη από το γήπεδο του Ποτού στην Θάσου με 2-0 κόντρα στην Δόξα Θεολόγου και πλέον στην ρεβάνς που θα γίνει την επόμενη εβδομάδα στο γήπεδο του θα έχει σαφώς τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του θεσμού. Τα γκολ του Αετού σημείωσαν οι Τσαπέγια στο 79’ και Δούμπλατζη στο 87. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 19’ με τον Μαχαιρούδη και οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Αθανασάκη στο 31’. Απ’ την άλλη η αναμέτρηση της Πέρνης με τον Ορφέα έληξε ισόπαλη 1-1. Το σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στα μέσα του 1ου ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τον Μαυρογιάννη στο 28’ και τους γηπεδούχους (που έχασαν και πέναλτι) να απαντούν 10 λεπτά αργότερα με τον Μαυροματίδη. Σε ότι αφορά τον εξ αναβολής αγώνα της Γ’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ Ελπίδες – Φωληά το τελικό σκορ ήταν 0-4. Τέλος Αξίζει να σημειωθεί ότι το τοπικό ποδόσφαιρο από χθες θρηνεί για τον χαμό του παλαιού διαιτητή Παναγιώτη Σταμπουλή, που έφυγε από την ζωή σε ηλικία 56 ετών. Τον τελευταίο καιρό αντιμετώπιζε σοβαρά καρδιολογικά προβλήματα.