ΑΟ Καβάλας: Επιστροφή στο… «Χ»!

Ακόμα μια ισοπαλία για τον ΑΟΚ που δεν μπόρεσε να κερδίσει το Παραλιμνίο φέροντας 1-1 στο «Ανθή Καραγιάννη»

Στο πιο συνηθισμένο αποτέλεσμα της φετινής χρονιάς επέστρεψε η ομάδα της Καβάλας, που δεν μπόρεσε να κερδίσει στο «Ανθή Καραγιάννη» ούτε το Παραλίμνιο παραχωρώντας ισοπαλία 1-1! Το συγκρότημα του Άγγελου Διγκόζη, μπορεί να ήταν καλύτερο για περίπου μια ώρα παιχνιδιού και να δημιούργησε ορισμένες καλές ευκαιρίες για να «γυρίσει» το παιχνίδι (μιας και βρέθηκε πίσω στο σκορ), ωστόσο για ακόμα μια φορά δεν τις αξιοποίησε, ενώ επίσης για ακόμα μια φορά οι αντίπαλοι χωρίς ουσιαστικά να απειλήσουν την εστία κατάφεραν να σκοράρουν!!!

Τα γκολ

Στο 24ο λεπτό λοιπόν σε μια αντεπίθεση ο Ναλμπάντης βρέθηκε σε καλή θέση, έξω απ’ την περιοχή και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αθανασίου, που επέστρεψε μετά από καιρό στο βασικό σχήμα. Ο ΑΟΚ απάντησε 7 λεπτά αργότερα με κοντινό πλασέ του Μελισσόπουλου μετά από πάσα του Τέλλου, ενώ θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στο 38’ όταν ο Σταματόπουλος ανατράπηκε στην περιοχή από τον Μεντή αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κυζιρίδης απέκρουσε ο Χατζηγιαννάκης. Στο 2ο μέρος οι αλλαγές που έγιναν από τον Διγκόζη δεν βοήθησαν την ομάδα και όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι φαινόταν περισσότερο, χωρίς όμως να απειλήσουν!\

Δυο εβδομάδες έξω ο Μπαντάνης

Όπως έγινε γνωστό ο Μπαντάνης, που αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο 74ο λεπτό υπέστη βαρύ διάστρεμμα και σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου θα μείνει εκτός δράσης για 2 εβδομάδες. Αν συμβεί αυτό θα επιστρέψει στο ντέρμπι με την Καλαμαριά. Όσο για τον Παναγιωτόπουλος που έπαιζε με πρόβλημα στο γόνατο θα κάνει σήμερα μαγνητική.

Άγγελος Διγκόζης:

«Δεν μας βοήθησαν οι αλλαγές»!

«Μέχρι το 60` είχαμε την πρωτοβουλία και χάσαμε κάποιες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το πέναλτι. Αντιμετωπίσαμε το Παραλίμνιο που πιστεύω ότι είναι μια τις 4 καλύτερες ομάδες του όμιλος. Δυστυχώς δεν μας βοηθήσανε οι αλλαγές που κάναμε. Μέχρι το 60’ είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας, όχι όμως μετά απ’ εκεί. Για ακόμα μια φορά χωρίς να μας απειλήσει ο αντίπαλος δεχτήκαμε γκολ.  Η αξιολόγηση των παικτών συνεχίζεται και όποιος δεν περάσει τις εξετάσεις δεν μείνει το καλοκαίρι στην ομάδα. Όποιος κατάλαβε, το κατάλαβε…»! Απ’ την πλευρά του ο προπονητής του Παραλιμνίου Παύλος Δημητρίου ανάμεσα στα άλλα τόνισε ότι «μέχρι το 65’ η Καβάλα δικαιούταν κάτι περισσότερο, αφού θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στην περίπτωση του πέναλτι.  Από το 65` και μετά διαχειριστήκαμε καλύτερα εμείς το αποτέλεσμα που υπήρχε εκείνη την ώρα».

Οι Συνθέσεις

Καβάλας: Αθανασίου, Σταματόπουλος, Μπαντάνης (74’ Φραγκούλης), Τέλλος, Καλλιβωκάς, Τουμανίδης, Κεφαλάς, Κυζιρίδης (64’ Παπαδόπουλος) , Τζιτζιφάκος (51’ Μπλιός) , Μελισσόπουλος, Παναγιωτόπουλος.

Παραλίμνιο: Χατζηγιαννάκης, Τσομαχασβίλι (59’ Ρούμπος), Τάκας, Παναγιωτίδης, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου, Λιάρας (89’ Καρακούτης), Δέντσας, Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης, Μεντής (76’ Σελαλματζίδης).