Καβάλα BC: Κατέρρευσε μετά το 1ο δεκάλεπτο

Ήττα με 86-68 στο Χολαργό για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης που μόνο στο 1ο δεκάλεπτο στάθηκε όρθια, όταν βρέθηκε μόλις έναν πόντο πίσω από τους γηπεδούχους! Στη συνέχεια όμως δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων και κατέρρευσε…

Μια ακόμα βαριά ήττα πρόσθεσε στο παθητικό της η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας! Αυτή τη φορά ηττήθηκε στην Αθήνα από τον Χολαργό με 18 πόντους διαφορά (86-68) σ’ ένα παιχνίδι όπου πάλεψε μόνο στο 1ο δεκάλεπτο! Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι με αποτέλεσμα να «καθαρίσουν» τη νίκη ήδη από τα μέσα του 2ου ημιχρόνου όταν βρέθηκαν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 33 πόντους διαφορά! Το μόνο που κατάφεραν στο τέλος οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη ήταν να μειώσουν αυτή τη διαφορά σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα και πλέον να έχουν στο μυαλό τους το επόμενο παιχνίδι με το Ηράκλειο που θα έχει χαρακτήρα «τελικού»!

Μόλις 9 πόντους στο 2ο 10λεπτο

Η ομάδα πήγε στην Αθήνα χωρίς τον τραυματία Μούκα, ενώ στην αποστολή συμπεριλήφθηκε ο Κυριακού, αλλά όπως αναμενόταν δεν έπαιξε καθόλου μιας και αυτός ήταν τραυματίας. Στο 1ο δεκάλεπτο, ακολουθήθηκε το πλάνο που δουλεύτηκε όλη την εβδομάδα, με σφικτή άμυνα και υπομονή στην επίθεση, γι’ αυτό και υπήρχαν καλές επιλογές και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μόλις για έναν πόντο (18-17), αλλά στο 2ο δεκάλεπτα η Καβάλα έμεινε πίσω μιας και πέτυχε μόλις 9 πόντους και δέχτηκε 25! Η ίδια εικόνα υπήρχε και στην αρχή του 2ου μέρους όπου σημείωσε 14 πόντους και δέχτηκε 20 και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε…