Καβάλα BC: Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της

Ποτέ άλλοτε δεν έφτασε τόσο κοντά στη νίκη με κάποιον από τους πρωταγωνιστές της φετινής χρονιάς η Ένωση. Πάλεψε μέχρι τέλους τον αγώνα με τον Ηρακλή αλλά έχασε στις λεπτομέρειες στο τέλος με 65-67!

Kι άλλες φορές στη φετινή περίοδο η ομάδα της Καβάλας κοίταξε στα μάτια «πρωταγωνιστές» της Α2 στο κλειστό της Καλαμίτσας! Ποτέ όμως δεν έφτασε τόσο κοντά στη νίκη όσο το Σάββατο (8/4) στον αγώνα της κόντρα στον Ηρακλή, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 65-67! Το παιχνίδι αυτό στον προγραμματισμό της χρονιάς δεν συμπεριλαμβανόταν ανάμεσα στα «πρέπει να κερδίσω» και απ’ αυτή την άποψη η ήττα δεν θα ενοχλούσε και τόσο πολύ! Όταν όμως χάνεις το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες ύστερα από μια τιτάνια προσπάθεια, τότε η απογοήτευση είναι μεγάλη! Η Καβάλα BC έχασε στην κυριολεξία μια μεγάλη ευκαιρία να πάρει την σπουδαία νίκη που θα άλλαζε το status στην υπόθεση της εισόδου στα πλει – αουτ και να της έδινε μια τεράστια ψυχολογική ένεση, λόγω της έλλειψης καθαρού μυαλού στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις! Εκεί που ο Ηρακλής με τους έμπειρους παίκτες του διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι και το κέρδισε!

Στα τελευταία δευτερόλεπτα…

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε ως μεγάλο όπλο στην επίθεση την μεγάλη ευστοχία του στα τρίποντα (45% 13/29) και μειονέκτημα στην άμυνα τα αμυντικά ριμπάουντ που έδιναν την δυνατότητα στον Ηρακλή για δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Η νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν η Καβάλα έχασε την ευκαιρία να «τελειώσει» το ματς όταν χάθηκε λει απ κι ενώ ήταν μπροστά με 63-61!!! Ο Ρουτκάουσκας στο 1 και 10’ πριν το τέλος έκανε με μια εύστοχη βολή το 65-66, με τους παίκτες της Ένωσης να μην μπορούν να ανταποδώσουν ακόμα σε μια περίπτωση λει απ. Στο 19’’ ο Γκαγκαλούδης με 1 στις 2 βολές έκανε το 65-67 και στην τελευταία επίθεση της Καβάλας ο Ρουτκάουσκας έκλεψε την μπάλα και έδωσε τη νίκη στον Ηρακλή.

Η βράβευση και το… φιάσκο

Πριν από την έναρξη του αγώνα η Καβάλα βράβευσε τους 5 πρώην παίκτες της που αγωνίστηκαν με την Ηρακλή (Γκαγκαλούδη, Αγγελακόπουλο, Γιαννακίδη, Καλαϊτζίδη και Τότσιο) καθώς και τον προπονητή Βαγγέλη Αλεξανδρή, που χειροκροτήθηκαν θερμά από τον κόσμο. Στην εξέδρα πίσω από την ανατολική κερκίδα δεν κάθισαν όπως συνηθίζεται τα νεαρά παιδιά των Ακαδημιών της Ένωσης, αλλά οι περίπου 100 οπαδοί του Ηρακλή! Η αλλαγή αυτή έγινε με το… «έτσι θέλω» των φιλοξενούμενων φιλάθλων που λόγω ολιγωρίας και κακής συνεννόησης μπήκαν στο γήπεδο χωρίς εισιτήρια και τελικά κάθισαν εκεί που ήθελαν! Σε ορισμένες περιπτώσεις μάλιστα η παρουσία τους ήταν προκλητικότατη, ενώ έφτασαν στο σημείο να κουνάνε ακόμα και την μπασκέτα, όταν έκανε επίθεση εκεί η Καβάλα!

Δεκάλεπτα: 23-19, 33-34, 54-56, 65-67

Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 18 (5), Κελαϊδής 4, Μάζουρτσακ 11 (3), Σαββίδης, Κυριάκου, Κουμλέλης 4, Γκέλιος 14 (4), Μούκας 5 (1), Σκλήβας 9.

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 4, Γιαννακίδης, Τότσιος 10, Δέσπος, Χρυσόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 16 (3), Ρουτκάουσκας 25, Χείλαρης 5, Καλαϊτζίδης 5 (1).

Νίκος Πενταζίδης:

«Δεν έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου, που τα έδωσαν όλα στο παιχνίδι! Ήταν ένας αγώνας για γερά νεύρα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αν είχαμε σκοράρει στο λει απ στο 63-61, πιστεύω ότι τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα. Στο τέλος μας μένει η πίκρα γιατί φάνηκε ότι θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι. Πλέον κοιτάμε το παιχνίδι με τον ΓΣΛ την Μ. Τετάρτη που έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είναι ζωής και θανάτου».

Βαγγέλης Αλεξανδρής:

«Κατ’ αρχήν να ευχαριστήσω την ομάδα και τον κόσμο της Καβάλας για την καταπληκτική υποδοχή του! Ομολογώ ότι δεν περίμενα να έχει μια τόσο καλή παρουσία στο γήπεδο. Παρ’ ολίγο να μας είχε σκοτώσει. Βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη έχοντας πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντα, Εμείς με τα διαδοχικά παιχνίδια που δίνουμε φανήκαμε κουρασμένοι και τελικά κερδίσαμε λόγω εμπειρίας. Είμαι ευχαριστημένος από τη νίκη όχι όμως και από την εμφάνιση. Εύχομαι στην Καβάλα να παραμείνει στην κατηγορία! Έχω περάσει μεγάλες στιγμές στην ομάδα και μακάρι στο τέλος να μείνει στην Α2».