Γ’ Κατηγορία ΕΠΣΚ: Και τυπικά πρωταθλητές οι Φίλιπποι

Πήραν τον τίτλο και την άνοδο, μαζί με Καλλιράχη, Παλαιοχώρι και Φωλιά. Παρέμειναν στην Β' κατηγορία οι Μυρμιδόνες που κέρδισαν στο μπαράζ το Μυρτόφυτο με 2-1

Με την πραγματοποίηση της 30ης αγωνιστικής ολοκληρώθηκε και το πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας και έκλεισε έτσι και τυπικά η αγωνιστική περίοδος στην ΕΠΣ Καβάλας (υπολείπεται ένα εξ αναβολής παιχνίδι). Οι Φίλιπποι εξασφάλισαν και τυπικά τον τίτλο του πρωταθλητή και το πανηγύρισαν παρέα με το Παλαιοχώρι, που επίσης προβιβάζεται στην Β’ κατηγορία. Η γιορτή ξεκίνησε με την επίδοση του κυπέλλου από τα μέλη της διοίκησης της ΕΠΣΚ Αντώνη Αντωνίου και Γιώργο Μαυρουδή, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι τιμήθηκαν επίσης και ο πρόεδρος του συλλόγου Θόδωρος Τσαγκαλής, οι σκόρερ της ομάδας Σάββας Ευκαρπίδης, Θωμάς Τζάκης και Αλεξανδρος Βασιλειάδης. Στον αγωνιστικό τομέα επικράτησαν με 4-2 και έτσι στην 2η θέση τερμάτισε η Καλλιράχη που πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με το Παληό. Κερδισμένος της ημέρας ήταν και η Φωλιά που πέρασε από την Κάρυανη με 2-1, ενώ και ο Ξεριάς κέρδισε με 3-1την Καβάλα 2004, αλλά αυτή η νίκη δεν έφτασε. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα που δεν είχαν καμία σημασία ήταν ΑΕ Πιερέων – Ελπίδες 2-0, Μαριές – Κεραμωτή 1-4 και Ακροβούνι – Αγ. Λουκάς 1-1. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

το Μυρτόφυτο υποβιβάστηκε

Η ομάδα των Μυρμιδόνων ήταν οι μεγάλη νικήτρια στον αγώνα μπαράζ για την παραμονή στην Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Καβάλας που έγινε στο γήπεδο των Ελευθερών! Στην αναμέτρηση με τον Ηρακλή Μυρτοφύτου, που και αυτή βρέθηκε στην προτελευταία θέση του ομίλου της, επικράτησε με 2-1 και πανηγύρισε έξαλλα την σωτηρία της. Το παιχνίδι που παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι και των δύο ομάδων και κρίθηκε στην αποτελεσματικότητα, μιας και οι νικητές αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν ενώ οι ηττημένοι όχι! Το σκορ άνοιξε στο 11ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να εκτελεί πέναλτι, να αποκρούει ο τερματοφύλακας του Ηρακλή και στην επαναφορά ο εκτελεστής να κάνει το 1-0. Το Μυρτόφυτο ισοφάρισε με τον Γκέκα στο 35ο λεπτό εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και έκανε το 1-1. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 65ο λεπτό με φάουλ-σέντρα από πλάγια του Συράκη, με την μπάλα να χτυπάει στο δεύτερο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ματαίωση του αγωνα του «Υπερπρωταθλητή»

Σε ότι αφορά τον αγώνα ανάμεσα στους πρωταθλητές των δύο  ομίλων της Β’ κατηγορίας, Αναγέννηση Λιμεναρίων (1ος Όμιλος) και Φρίξος Πλατανοτόπουλο (2ος Όμιλος) που είχε οριστεί για το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο των Πηγών, προκειμένου να δοθεί ο άτυπος τίτλος του «υπερπρωταθλητή», ματαιώθηκε λόγω της αδυναμίας που είχε σύμφωνα με πληροφορίες να συγκροτήσει μια δυνατή και ανταγωνιστική ομάδα ο Πλατανότοπος. Αρκετοί από τους παίκτες του είχαν άλλες υποχρεώσεις και συνεπώς ο αγώνας δεν έγινε.