Καβάλα BC: Αυτοκτονία…

Οδυνηρή δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα 77-74 από το Στρατώνι στο Αλ. Δήμογλου

Όταν βρίσκεσαι μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (68-61) 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης έχεις καταφέρει να σκοράρεις μόνο 2 φορές με αντίστοιχα τρίποντα (της απελπισίας) στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα του αγώνα, ενώ αντίθετα δέχεσαι 16 πόντους, δεν μπορείς να ζητάς και πολλά πράγματα από το παιχνίδι και πολύ περισσότερο τη νίκη! Αυτό ακριβώς έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας με την Ένωση Καλαθοσφαίρισης να γνωρίζει οδυνηρή ήττα από το Στρατώνι, που πανηγύρισε έξαλλα (και με το δίκαιο του) στο τέλος της αναμέτρησης!

Δεν το «σκότωσε» και το πλήρωσε…

Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, όμως ποτέ δεν κατάφερε να ξεφύγει για να «κλειδώσει» τη νίκη, μιας και η έμπειρη ομάδα από την Χαλκιδική κατάφερνε να είναι κοντά στο σκορ και στα τελευταία λεπτά να εξαπολύσει την αντεπίθεση του και να διπλασιάσει της νίκες του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Στο σημείο όπου η Καβάλα ήταν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους είχε τις ευκαιρίες να «σκοτώσει» τον αντίπαλο, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε και έτσι… σκοτώθηκε. Ο Παππάς ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης της Καβάλας έχοντας σημειώσει 25 πόντους με 5 τρίποντα, όμως απ’ την άλλη πλευρά ο Ετινόζα ήταν στην ουσία εκτός κλίματος κάτι που μαρτυράει και ο μόλις ένας πόντος που σημείωσε σε ολόκληρο το παιχνίδι! Δεν ήταν σε καλή ημέρα και το γεγονός και πήρε προσπάθειες στο καθοριστικό τελευταίο 4λεπτο της αναμέτρησης…

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 22-19, 44-37, 58-55, 74-77.

Καβάλα: Ετινόσα 1, Μιχάλογλου 12, Καπινιάρης 5, Πλιούκας 12 (2), Αθανασιάδης 6 (2), Κουμλέλης 12 (1), Πιεβάλιτσα 1, Παππάς 25 (5), Παντόπουλος, Τάγαρης, Χονδρόπουλος.

Στρατώνι: Σπύρας 2,  Μητσάκης 14 (2), Δελίδης 11(1), Σαμαράς 6, Φλιάτης Ι. 11 (2), Λευκαδίτης 2, Φλιάτης Γ. 10 (2), Δασκαλόπουλος 21, Κατσούλης, Καραμανώλης, Στοίτσης, Πολιτόπουλος.