Καβάλα BC: Επιτέλους (η πρώτη) νίκη!

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής κέρδισε στη Χαλκηδόνα η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 66-77

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής στην Χαλκηδόνα η Ένωση Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας! Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής επικράτησε της τοπικής ομάδας με 66-77, ύστερα από μια πολύ καλή εμφάνιση! Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη παίζοντας στην ουσία με την πλάτη στον τοίχο, αφού μετά τα δύο αποτυχημένα αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών, δεν άλλα είχε περιθώρια ηττών, ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ το οποίο μάλιστα δεν έχασε ούτε μια φορά στην διάρκεια της αναμέτρησης! Ήταν μπροστά από 4 έως 13 πόντους, μιας και όποτε οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ, κατάφερνε να βρει καλάθια στην επίθεση που έκοβε την φόρα των παικτών της Χαλκηδόνας!

Ευστοχία από την περιφέρεια

Το παιχνίδι, που έγινε σε πολύ καλή ατμόσφαιρα, έμοιαζε σε αρκετά σημεία μ’ αυτό της προηγούμενης αγωνιστικής με το Στρατώνι στο «Αλ. Δήμογλου» με την μόνη διαφορά πως η Καβάλα πλέον μπορούσε να απειλήσει και από την περιφέρεια έχοντας όχι μόνο καλές επιλογές αλλά και ευστοχία. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 41- 32. Σε καλή μέρα ήταν και σ’ αυτό το παιχνίδι (στο οποίο η Χαλκηδόνα έχασε το αήττητο της) ο Παππάς, ενώ ο Ετινόζα μετά την κακή εμφάνιση της προηγούμενης εβδομάδας βρήκε τον εαυτό του και βοήθησε σημαντικά, όπως επίσης και οι Πλιούκας και Κουμλέλης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
Χαρίλαος Τρικούπης-Τιτάνες Παλαμά  72-64
Χαλκηδόνα-Καβάλα  66-77
Στρατώνι-Ασπίδα Ξάνθης 70-74 (60-60 κ.α.)

Με το δεξί το βόλει γυναικών

Εν τω μεταξύ η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΑΟ Καβάλας ξεκίνησε με το δεξί την παρουσία της στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας κερδίζοντας το Σάββατο στην Καλαμίτσα τη Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου με 3-2 σετ, ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 25-14 και 25-22, αλλά οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν με 11-25 και 21-25. Στο τάι μπρέικ όμως ο ΑΟΚ κέρδισε με 15-10 και πήρε τους 2 βαθμούς της νίκης.