Καβάλα BC: Άνετα 55-74 την Ελίμεια στην Κοζάνη

Ξέσπασε στο 2ο ημίχρονο και πήρε εύκολα τη νίκη, παίζοντας καλή άμυνα σε όλο τον αγώνα και έχοντας πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας στο 2ο ημίχρονο. Μεγάλη νίκη και για τον ΓΣΕ στην Γ' Εθνική

Η πολύ καλή άμυνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα και η μεγάλη ευστοχία στο 2ο ημίχρονο ήταν τα δύο βασικά στοιχεία που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα μπάσκετ της Καβάλας το απόγευμα της Κυριακής (19/11) στην Κοζάνη κόντρα στην Ελίμεια με 55-74. Η Ένωση μπορεί να ήταν ξεκάθαρα ανώτερη από τους γηπεδούχους απ’ την αρχή του αγώνα, ωστόσο τα υψηλά τους ποσοστά σε 2ποντα και κυρίως 3ποντα στο 1ο ημίχρονο τους επέτρεπαν να είναι κοντά στο σκορ και στο τέλος του 2ου 10λεπτου να πάνε στα αποδυτήρια με… «Χ», με το σκορ να είναι 29-29!

Στο 3ο δεκάλεπτο όμως άρχισε η αντεπίθεση για τα παιδιά του Καραπιπερίδη, που «έγραφαν» τόσο μέσα απ’ την ρακέτα όσο και από την περιφέρεια. Συνεχίζοντας να έχουν καλή άμυνα δέχτηκαν 16 πόντους και σημείωσαν 30, ενώ στο 4ο 10λεπτο δέχτηκαν 10 και πέτυχαν 15!

Κάπως έτσι έφτασαν σε μια άνετη και δίκαιη νίκη κάτι που το παραδέχτηκαν και οι γηπεδούχοι, που χαρακτήρισαν την Ένωση την καλύτερη ομάδα που πέρασε μέχρι στιγμής από το γήπεδο τους, το οποίο στο παρελθόν (όταν εκεί είχε μεταφερθεί η έδρα του Μακεδονικού) είχε φιλοξενήσει Ευρωπαϊκούς αγώνες, αλλά χθες είχε ένα καλάθι… στραβό!

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-15, 29-29, 45-59 και 55-74

Ελίμεια (Δημόπουλος): Τσιρέκας, Σταυράκης, Μαλούτας 10 (2), Σούπουρας  5 (1), Τσιάμης, Πεχλιβανίδης, Κούβελας Τσούκας , Νικολάου 14, Μαλιούρας 5, Μακρής 12 (1), Τσιμίδης 9,

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάγκιε 15, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 14 (4), Καπινιάρης 3, Τάγαρης 4, Πλιούκας 9 (3), Κουμλέλης, Πιεβάλιτσα 12, Καραθανάσης 8 (2), Χονδρόπουλος 3 (1), Παππάς 6 (2).

Ευχαριστήριο σε γηπεδούχους και διαιτητές

Μετά το τέλος του αγώνα η διοίκηση της ομάδας της Καβάλας εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία ευχαρίστησε τους γηπεδούχους για την φιλοξενία την οποία χαρακτήρισε άψογη, όπως επίσης και τους διαιτητές για την πολύ καλή απόδοση τους. Αναλυτικά: «Η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας θα ήθελε να εκφράσει τις θερμές ευχαριστίες της στην Διοίκηση της ομάδας Ελίμεια Κοζάνης για την άψογη φιλοξενία της. Επίσης να συγχαρεί θερμά τους διαιτητές κ.κ. Παπαγεριδη-Ευφραιμιδη για την πολύ καλή διαιτησία τους»!

Τα Αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

ΓΣΕ: Επιστροφή στις νίκες και την κορυφή

Εν τω μεταξύ στις νίκες και στην 1η θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του Βορρά στην Γ’ Εθνική επέστρεψε ο ΓΣΕ, μετά την σπουδαία νίκη που πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό της Ελευθερούπολης επί του Πολύγυρου με 86-80. Σ’ ένα παιχνίδι  που πήγαινε πόντο – πόντο το συγκρότημα του Κ. Παπαδόπουλου είχε τις λύσεις στα καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα.

Σε συνδυασμό μάλιστα με την αναπάντεχη ήττα του Μακεδονικού στην Θεσσαλονίκη από τον ΓΑΣ Κομοτηνής με 68-69, ανέβηκε και πάλι στην κορυφή με 11 βαθμούς μαζί με τη ΜΕΝΤ που πήρε το ντέρμπι στην Καλαμαριά με 66-68. Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης ήταν:  24-23, 38-44, 65-61, 86-80.

ΓΣΕ (Παπαδόπουλος): Παπαγεωργίου, Στυλίδης 19 (1), Γαϊτανίδης 2, Μασάδης 3, Θεοδωράκος 15 (2), Απαζίδης 6, Μανάκας 8 (1), Ιωάννου 15 (2), Βοϊβατόπουλος 18.

Πολύγυρος (Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης, Πιπιλιάρης 18, Τσιούντος 17 (2), Στεφανίδης, Παυλέας 9 (2), Μπέγος 11 (2), Καραγιαννάκης 7 (1), Νικολόπουλος, Νούκαρης 18 (2), Αποστολίδης.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΣΕ θα παίξει στη Σίνδο με τον Αστέρα.