Ένωση Καλαθοσφαίρισης: Το σερί έσπασε στο Ανατόλια (85-83)

Πικρή ήττα στο Ανατόλια για την ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, που έμεινε 19 πόντους στο ημίχρονο και στα 26 δευτερόλεπτα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, αλλά...

Μετά από 2,5 μήνες και 9 αγωνιστικές το αήττητο σερί της ομάδας μπάσκετ της Καβάλας σταμάτησε το απόγευμα της Κυριακής στην Θεσσαλονίκη. Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, που μέχρι τώρα μετρούσε 8 νίκες, ηττήθηκε από το Ανατόλια με 85-83 και έχασε έδαφος στη «μάχη» της ανόδου μιας και όλοι οι άλλοι διεκδικητές κατάφεραν να κερδίσουν! Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε μόλις 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης με 2 εύστοχες βολές του Καραποστόλου. Στην τελευταία επίθεση ο Ετινόζα, που με 6 δικούς του πόντους (ένα τρίποντο και ένα γκολ – φάουλ) η ομάδα ισοφάρισε σε 83-83, στα 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, επιχείρησε σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο στεφάνι και να βγαίνει έξω κι ενώ του έγινε καθαρό φάουλ, που όμως δεν σφυρίχτηκε!

-19 Πόντους στο 2ο 10λεπτο

Το παιχνίδι για την Καβάλα πάντως χάθηκε στο 2ο δεκάλεπτο, όταν απ’ εκεί που έχανε με μόλις ένα πόντο στο 1ο, βρέθηκε με 19 στο τέλος του ημιχρόνου. Αιτία ο καταιγισμός τριπόντων (9 συνολικά) από παίκτες που δεν τους… περίμενε η άμυνα της Ένωσης. Στο δεύτερο μέρος άρχισε η αντεπίθεση με αποτέλεσμα η διαφορά στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου να μειωθεί στους 6 πόντους (66-60), όμως όπως αποδείχτηκε η φιλότιμη προσπάθεια έμεινε χωρίς αποτέλεσμα και το Ανατόλια διατήρησε το αήττητο στην έδρα του.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 25-24, 56-37, 66-60, 85-83

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 13 (1), Βλάχος 14 (1), Ψυχίδης, Γαλανίδης 18 (3), Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 8, Ξενιτιδης 3 (1), Σταματογιάννης 2, Ζώτος 4, Βεργίνης, Καραποστόλου 23 (3).

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 19 (1), Παντόπουλος, Μιχάλογλου 22 (4), Καπινιάρης, Τάγαρης 2, Αθανασιάδης 2, Κουμλέλης 9 (1), Πιεβάλιτσα, Καραθανάσης 5 (1), Παπάς 10, Χονδρόπουλος 14 (4).