ΑΟ Καβάλας: «Πάγωσε» στο 2ο ημίχρονο…

Ισοπαλία 1-1 στην έδρα του Άρη Αβάτου, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο 1ο μέρος και υποχωρώντας στην επανάληψη

Ακόμα περισσότερο έδαφος στη «μάχη» της κορυφής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας έχασε η ομάδα της Καβάλας με την ισοπαλία 1-1 που παραχώρησε το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο της Φελώνης στην Ξάνθη από τον Άρη Αβάτου. Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη σε αντίθεση με ότι συνέβαινε σ’ όλα τα δύσκολα παιχνίδια του 1ου γύρου, ενώ είχε εξαιρετική παρουσία στο 1ο μέρος και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, στο 2ο οπισθοχώρησε χάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και τελικά περιορίστηκε στην ισοπαλία! Ακόμα και έτσι πάντως αν οι παίκτες του ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί θα μπορούσαν να δώσουν την πολυπόθητη νίκη, μια εβδομάδα πριν από το μεγάλο ντέρμπι με το Παραλίμνιο.

Φάσεις και Γκολ

Έχοντας στο πλευρό του περίπου 100 φίλους του και κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες μιας και το κρύο ήταν τσουχτερό, ο ΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και έχασε την πρώτη καλή φάση με τον Πάλλα, που ξεκίνησε απ’ την αρχή, στο 15ο λεπτό, ενώ μέχρι το 20’ οι Αδαμάκης και Αλιατίδης δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον πολύ καλό τερματοφύλακα των γηπεδούχων Αμουτζάκη.  Στο 40’ και πάλι  ο Πάλλας δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο γκολκήπερ, κάτι που έκανε όμως ο Βαλαβανόπουλος στο 45ο λεπτό μετά από πάσα του Παπαδόπουλου, κάνοντας το 0-1. Στο 2ο μέρος το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με περισσότερο, πάθος και δύναμη και μπορεί να μην απείλησαν πολλές φορές την εστία του Δήμιζα, ωστόσο στο 72’ μετά από φάση διαρκείας ο Δόντσος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 1-1. Η φάση του αγώνα χάθηκε πάντως με την συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα, όταν ο Βαλαβανόπουλος δεν μπόρεσε να πλασάρει επιτυχημένα τον Αμουτζάκη, ο οποίος αναδείχτηκε ο ήρωας του αγώνα…

Άρης Αβάτου:Αμουτζάκης, Κούτρας (90’ Βαφειάδης), Ψεμματάς, Παπαδιώτης, Κουτσούμπας, Δόντσος (90’ Ταχτσίδης), Σαρηγιαννίδης, Κουτίνης, Λαζαρίδης, Χαριτίδης, Ευθυμιάδης (62’ Μελισσόπουλος).

Καβάλα: Δήμιζας, Γιαλαμούδης, Λυμπεράκης, Παπαστεριανός, Αλιατίδης, Ψάλτης, Γ. Παπαδόπουλος, Μπλιός (69’ Χατζηκυριάκου), Αδαμάκης, Πάλλας, Βαλαβανόπουλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Άρης Αβάτου – Καβάλα 1-1
Δόξα Προσκυνητών – Ορφέας Ξάνθης 1-2
Νέστος– Διδυμότειχο 1-0
Απόλλων Παραλιμνίου – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 2-1
Αετός Ορφανού – ΜΑ Καρπερής 5-2
ΜΑ Ξηροποτάμου – Ελπίδα Σκουτάρεως 1-0