Καβάλα BC: Παλικάρια στον Λαγκαδά!

Μεγάλη νίκη στην έδρα του Ερμή με 66-70, με τους παίκτες του Καραπιπερίδη να κάνουν κατάθεση ψυχής ξεπερνώντας τα προβλήματα απουσιών και δείχνοντας ότι μπορούν να πετύχουν πολλά! Πλέον το μεγάλο ραντεβού είναι με τους Ίκαρους Σερρών την ερχόμενη Κυριακή στο "Αλ. Δήμογλου"...

Την πιο σημαντική (μέχρι την επόμενη…) εκτός έδρας νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας πήρε το απόγευμα της Κυριακής (21/1) η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, επικρατώντας επί του Ερμή στον Λαγκαδά με 66-70 και εδραιώνοντας έτσι την θέση της στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μια αγωνιστική πριν από το τέλος του 1ου γύρου! Το, λαβωμένο από τους σοβαρούς τραυματισμούς, συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη έκανε κατάθεση ψυχής και πήρε παλικαρίσια το ροζ φύλλο αγώνα μέσα σε μια από τις πιο δυνατές έδρες του 2ου ομίλου δείχνοντας ότι ακόμα και με τις απουσίες βασικών παικτών είναι ικανό να πετυχαίνει τον στόχο του και να κερδίζει αντιπάλους που θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 Εθνική! Πλέον το μεγάλο ραντεβού είναι για την ερχόμενη Κυριακής στο “Αλ. Δήμογλου” κόντρα στους Ίκαρους Σερρών, απ’ το αποτέλεσμα του αγώνα θα κριθουν πολλά…

Όταν μπήκαν τα τρίποντα…

Η ψυχή και η παλικαριά ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν στην ομάδα της Καβάλας, η απόδοση της οποίας δεν κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, κυρίως στα 3 δεκάλεπτα της αναμέτρησης. Σ’ αυτό το διάστημα η αστοχία, ειδικά στα 3ποντα, ήταν χαρακτηριστική. Απ’ την άλλη όμως η Ένωση έπαιξε φανταστική άμυνα μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ. Στο 1ο δεκάλεπτο το σκορ ήταν ισόπαλο (16-16), όπως και στο 3ο (50-50) και μόνο στο ημίχρονο ο Λαγκαδάς είχε το μικρότερο δυνατό προβάδισμα με 1 πόντο (33-32). Όταν όμως η Καβάλα άρχισε επιτέλους να απειλεί από την περιφέρεια κατάφερε να γύρει το παιχνίδι με το μέρος της! Καθοριστικά ήταν τα 3 τρίποντα που σημείωσαν σ’ εκείνη την περίοδο ο Αθανασιάδης (1) και ο Χονδρόπουλος (2)  που έδωσαν ώθηση αλλά και ψυχολογία στους παίκτες για το μεγάλο «διπλό». Ο έμπειρος σκόρερ, μαζί με το νεαρό αθλητή ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από την Ένωση, μαζί με τον Κουμλέλη που έκανε εξαιρετική δουλειά κάτω απ’ τα καλάθια!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Ρεπό ο Χαρ. Τρικούπης

*** Για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ο ΓΣ Ελευθερούπολης συνέχισε το νικηφόρο σερί του κερδίζοντας άνετα στην έδρα του Ορφέα Ν. Σκοπού 48-101 και παραμένοντας έτσι μόνος πρώτος στην κορυφήC