ΕΠΣ Καβάλας: Στην κορυφή η ΑΕΚ, λόγω… αναβολής

Κέρδισε 7-0 το Χρυσοχώρι και πέρασε μόνη στην 1η θέση, μιας και αναβλήθηκε ο αγώνας της Πέρνης με τους Αντιφιλίππους. Μόνο 5 αγώνες (απ' τους 14) έγιναν στην Β' κατηγορία, ενώ στη Γ' η Κεραμωτή συνεχίζει το... σερί της

Τα έντονα καιρικά φαινόμενα με την σφοδρή βροχόπτωση επηρέασαν, όπως ήταν αναμενόμενο την ομαλή διεξαγωγή των τοπικών πρωταθλημάτων της ΕΠΣΚ. Ενώ οι αγώνες του Σαββάτου έγιναν κανονικά, της Κυριακής αναβλήθηκαν με την διοργανώτρια αρχή να εκδίδει την παρακάτω ανακοίνωση: «Λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή μας και για να αποφευχθούν οι άσκοπες μετακινήσεις και η ταλαιπωρία των σωματείων, η ΕΠΣ Καβάλας αναβάλλει όλους τους σημερινούς ποδοσφαιρικούς αγώνες».

Αναβλήθηκαν μόνο δύο αγώνες

Η Α’ κατηγορία πάντως δεν «χτυπήθηκε» πολύ από τις αναβολές, μιας και μόνο δύο αγώνες ήταν προγραμματισμένοι από την Κυρακή, αυτοί του Βύρωνα με το Χαλκερό και της Πέρνης με τους Αντιφιλίππους. Το Σάββατο λοιπόν η ΑΕΚ Καβάλας δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί με 7-0 του Χρυσοχωρίου (σκόρερ οι Προβατίδης πεν., Κυγάης, Σεμερτζίδης, Μοσχούδης, Μπρέκου, Άγγος Ν., Νομικός) και να περάσει στην 1η θέση, ενώ η Ν. Πέραμος επιβλήθηκε με 2-1 του Πλατανότοπου με τα γκολ των Σιδηρόπουλου και Καλτσίδη (μείωσε ο Ότσος). Τη νίκη της ημέρας σημείωσαν τα Λιμενάρια που πέρασαν με 1-2 από τη Ν. Καρβάλη με το γκολ του Αγγελίδη στις καθυστερήσεις. Ο Παπαστεφάνου έκανε το 0-1 στις αρχές του 2ου μέρους και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χατζηβασιλειάδη στο 80’. Όσο για τον Ορφέα κέρδισε 3-1 τη Ν. Καρυά στην Ελευθερούπολη, ανατρέποντας το 0-1 του 1ου ημιχρόνου. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 17ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΚ: Μόνο 5 αγώνες απ’ τους 14!

Σε αντίθεση με την Α’ κατηγορία, οι αναβολές στο πρωτάθλημα της Β’ λόγω της κακοκαιρίας ήταν πολύ περισσότερες, αφού από τα συνολικά 14 προγραμματισμένα παιχνίδια διεξήχθησαν τα 5. Δύο στον 1ο όμιλο και τρία στον 2ο. Στον 1ο όμιλο η Παναγία πήρε το ντέρμπι των ουραγών στο Ποντολίβαδο, με το εμφατικό 0-4, κρατώντας έτσι ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για την σωτηρία. Τα τέρματα της ομάδας της Θάσου σημείωσαν οι Φραγκιόγλου 2, Κόλα και Κοντάκη, ενώ στο Γέροντα ο Μαίανδρος επικράτησε με 4-2 των Μυρμιδόνων, με τα 6 γκολ να επιτυγχάνονται στο 2ο ημίχρονο. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Νεοφυτίδης, Τσεπελίδης, Τριανταφυλλίδης και Ράδος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Αντωνάκης έκανε το 3-1 και ο Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στον 2ο όμιλο ο πρωτοπόρος Κεραυνός Κρηνίδων κέρδισε 2-0 το Παλαιοχώρι με τα γκολ των Χατζησάββα και Καπακτσόγλου, ενώ ο Αμυγδαλεώνας πήρε το ντέρμπι με το Βυζάντιο με 4-1 (Τσανουσίδης 2, Τσαρούχας, Μπουραζάνης – Μπεζυργιάννης). Όσο για τις Ελευθερές δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα να επιβληθούν με 5-0 του Ελαιοχωρίου με τα γκολ των Τραγαντζόπουλου 2, Κωνσταντάρα, Μυτιληναίου και Τζιτζιού. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 16ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

*** Η Παναγία ξεκίνησε με -3 βαθμούς από πέρσι και έχει έναν μηδενισμό -2
*** Η Λεκάνη έχει δύο αγώνες λιγότερους, ενώ από έναν λιγότερου έχουν Παναγία, Θεαγένης, Ποταμιά, Ολυμπιακός Καβ., Καλλιράχη, Πηγές, Ξεριάς, Ποσειδώνας, Πρίνος και ΠΑΟ Καβάλας

14. Ελαιοχώρι (15-47) 4

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Φίλιπποι, Κάρυανη, Αμισιανά, Πολύστυλο, Φωλιά, Αγ. Ανδρέας, Ορφάνι και Ζυγός

Γ’ ΕΠΣΚ: Το… σερί της η Κεραμωτή!

Συνεχίζει το σερί των νικών της η ομάδα της Κεραμωτής η οποία αυτή τη φορά επικράτησε με 3-0 του Ακροβουνίου με τα γκολ των Μαστανιάδη 2 και Λαζαρίδη, ενώ οι Λύκοι πήραν το ντέρμπι της ουράς με το Παγγαίο με 1-0 με το τέρμα που σημείωσε ο Μιχαηλίδης στο 25ο λεπτό. Οι Ελπίδες πήραν χωρίς αγώνα τη νίκη με τη Γραβούνα και όλες οι άλλες αναμετρήσεις αναβλήθηκαν. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 18ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

12. Γραβούνα (αποβλήθηκε)

*** Οι Ελπίδες ξεκίνησαν με -7 βαθμούς και έχουν έναν μηδενισμό -2, οι Λύκοι με -6 βαθμούς, το Ακροβούνι με -4 και η ΑΕ Πιερέων με -2

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Αγ. Λουκάς, Καβάλα 2004, ΑΕ Πιερέων, Μυρτόφυτο, Ακροπόταμος και Μαριές