ΑΟ Καβάλας: Επιστροφή στις νίκες

Με ανατροπή του σκορ επικράτησε της Δόξας Προσκυνητών στην Κομοτηνή με 1-2 και πλησίασε στην 2η θέση της βαθμολογίας

Στις νίκες επέστρεψε το Σάββατο (17/2) η ομάδα της Καβάλας επικρατώντας στην Κομοτηνή της Δόξας Προσκυνητών με 1-2, πλησιάζοντας έτσι στην 2η θέση της βαθμολογίας, μιας και η Ελπίδα Σκουτάρεως μόλις και με τα βίας κατάφερε να πάρει το «Χ» στη Διδυμότειχο! Το συγκρότημα του Κώστα Ανυφαντάκη δεν ξεκίνησε καλά στον αγώνα, μιας και οι γηπεδούχοι που ήθελαν όσο τίποτα άλλο τη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για την σωτηρία, μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 1-0 στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Δραγανίδη, ύστερα από φάουλ σέντρα του Χακάν Βελή. Το γκολ αυτό πάντως «ξύπνησε» τους παίκτες του ΑΟΚ, που απ’ εκεί και πέρα βγήκαν στην επίθεση και αφού απείλησαν 3 φορές στο 29’, στο 36’ και το 38΄με τους Ξιόμπλιο, Ψάλτη και Πάλλα αντίστοιχα, κατάφεραν να πάνε με την ισοπαλία 1-1 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μιας και στο 41’ ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Παπαστεργιανός με το… γόνατο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ διατήρησε την πρωτοβουλία και πλησίασε στο 2ο γκολ με τους Παπαδόπουλο και Ξιόμπλιο! Στο 68’ ο Ανυφαντάκης έβαλε στο παιχνίδι τον Βαλαβανόπουλο και 3 λεπτά αργότερα ο πρώτος σκόρερ της Καβάλας αλλά και του ομίλου έδωσε τη νίκη στην ομάδα με πλασέ μετά από σέντρα του Πάλλα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Καβάλα: Δήμιζας, Ηλιάδης (68’ Μπλιός), Λυμπεράκης, Παπαστεργιανός, Σέχου, Ψάλτης, Παπαδόπουλος, Ξιόμπλιος (68’ Βαλαβανόπουλος), Αδαμάκης, Πάλλας (Θωμαίδης), Ντουρμτές (78’ Παυλίδης)

Δόξα Προσκυνητών: Νικολίτσας, Γιότσης, Κελεσίδης, Καραγιαννίδης, Μόσχος (81’ Ζήνωνος), Τρίχας, Βελή, Παγώνης (46’ Παπούλιας), Σιχλιμοίρης, Δραγανίδης, Τσορτανίδης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
ΑΕ Διδυμοτείχου – Ελπίδα Σκουτάρεως 2-2
ΜΑ Ξηροποτάμου – Ορφέας Ξάνθης 0-0
Δόξα Προσκυνητών – Καβάλα 1-2
Άρης Αβάτου – ΜΑ Καρπερής 4-0
Αετός Ορφανού – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 3-1
Απόλλων Παραλιμνίου – Νέστος Χρυσούπολης 2-1