Καβάλα BC: Όταν σοβαρεύτηκε, «καθάρισε» Vol. 2…

Σ’ ένα παιχνίδι που έμοιαζε πάρα πολύ μ’ αυτό κόντρα στη Γέφυρα, η Ένωση κέρδισε εύκολα την Ασπίδα (86-67), όταν έπαιξε πιεστική άμυνα και έτρεξε στο γήπεδο…

Όπως ακριβώς συνέβη και στο προηγούμενο εντός έδρας παιχνίδι με την Γέφυρα, έτσι και το απόγευμα της Κυριακής η Ένωση Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας χρειάστηκε να… σοβαρευτεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να πάρει εύκολα ένα ακόμα παιχνίδι το οποίο στην αρχή έμοιαζε ότι θα είναι ντέρμπι. Υποδέχτηκε στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας την Ασπίδα Ξάνθης την οποία κέρδισε με 86-67 και διατηρήθηκε (ουσιαστικά) στην κορυφή της βαθμολογίας της Β’ Εθνικής κατηγορίας, κάνοντας έτσι ακόμα ένα βήμα προς την επάνοδο στην Α2! Όταν λοιπόν το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη (που στην μικρή ανάπαυλα ανάμεσα στο 1ο και το 2ο δεκάλεπτα φώναζε στους παίκτες του «πάλι τα ίδια» θυμίζοντας τους το προηγούμενο παιχνίδι), πίεσε στην άμυνα, βγήκε γρήγορα στην επίθεση και κατάφερε να αξιοποιήσει τα πλεονεκτήματα της, έκανε εύκολη την αποστολή της!

Ο Αγώνας

Στο 1ο 10λεπτο όμως, μπήκε πολύ νωθρά στο γήπεδο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που παλεύουν για την σωτηρία τους, με αποτέλεσμα να βγουν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 8 πόντους (14-22) σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος. Στο 2ο 10λεπτο πάντως ξεκίνησε η αντεπίθεση της Καβάλας που έφερε το παιχνίδι στα ίσα 2,5 λεπτά μετά την έναρξη του με τρίποντο του Αθανασιάδη, ενώ στα 6 λεπτά βγήκε μπροστά με 32-28 και πάλι με τρίποντο του Αθανασιάδη, που «βομβάρδιζε» από την περιφέρεια, σημειώνοντας συνολικά 21 πόντους τους 18 απ’ τους οποίους με τρίποντα (6)! Η Ασπίδα πάντως δεν παρέδωσε τα όπλα και κάποια στιγμή στο 3ο 10λεπτο μείωσε και στους 2 πόντους (48-46), όμως η Καβάλα είχε πλέον βρει το «κλειδί» της νίκης. Συνέχιζε να πιέζει και να «βραχυκυκλώνει» στην άμυνα της τους φιλοξενούμενους, ενώ στην επίθεση βρήκε λύσεις με τον πολύ καλό Παππά (18 πόντοι – 4 τρίποντα), τον ηρωικό Καπινιάρη (10 πόντοι) και τον σταθερότατο Κουμλέλη (10 πόντοι)! Περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος ο Ετινόζα ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει…

21-28, 48-44, 65-57 και 86-67

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ετινόζα 11,  Παντόπουλος, Μιχάλογλου 6, Καπινιάρης 10, Τάγαρης 6, Μπανάσας, Αθανασιάδης 21 (6), Κουμλέλης 10 (1), Πιεβάλιτσα 2, Καραθανάσης 2, Παπάς 18 (4) και Χονδρόπουλος.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Αμουτζιάς, Παπαδάκης 5, Γρούδας 3, Τσιώγκας 6 (2), Στεφανίδης 2, Κλωναρίδης 13 (1), Ανθής, Κουτσογιάννης 13, Γκέλιος 19 (2), Θεοδωρίδης 2, Μασμανίδης 11, Σαββίδης 11 (3).

Ανδρέας Καραπιπερίδης: «Ξεκινήσαμε νωθρά, αντιδράσαμε σωστά…»

Ικανοποιημένος εμφανίστηκε στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας Ανδρέας Καραπιπερίδης, ο οποίος παραδέχτηκε ότι η ομάδα ξεκίνησε νωθρά στο παιχνίδι, αλλά όταν έκανε αυτό που έπρεπε, δηλαδή όταν έπαιξε πιεστική άμυνα και έτρεξε στο γήπεδο, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και τελικά κατέκτησε άνετα ακόμα μια νίκη. Αναλυτικά τόνισε ότι «ξεκινήσαμε πολύ νωθρά στο παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα όπως η Ασπίδα Ξάνθης που είναι σκληρή και έχει παιδιά που διαθέτουν ταλέντο και θέλουν να δείξουν πράγματα στο γήπεδο. Εμείς δεν είχαμε συγκέντρωση και δύναμη στον αγώνα με συνέπεια να μείνουμε πίσω στο σκορ δίνοντας εύκολα καλάθια στον αντίπαλο. Στο 2ο δεκάλεπτο πάντως καταφέραμε να φέρουμε αντιδράσουμε και να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσα, παίζοντας πιεστική άμυνα, τρέχοντας στο γήπεδο και βρίσκοντας εύκολους πόντους. Μπορέσαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα και έτσι καταφέραμε να πάρουμε ακόμα μια πολύτιμη νίκη».

Β’ Εθνική:  Ο Χαρ. Τρικούπης πήρε το

ντέρμπι με τους Ικάρους Σερ.

Η ήττα των Ικάρων Σερρών στο Μεσολόγγι από τον Χαρ. Τρικούπη (74-65) ξεκαθάρισε ακόμα περισσότερο τα πράγματα σε ότι αφορά την υπόθεση της ανόδου, με τους νικητές του ντέρμπι να έχουν πλέον το μεγάλο προβάδισμα για την 2η θέση. Όσον αφορά την 1η, η Καβάλα έκανε ακόμα ένα βήμα προς την επάνοδο κερδίζοντας εύκολα την Ασπίδα Ξάνθης με 86-67 και πλέον αν περάσει την επόμενη αγωνιστική από το Αγρίνιο, κανείς δεν θα μπορέσει να αμφισβητήσει τα πρωτεία της. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Χαρ. Τρικούπης – Ίκαροι Σερρών  74-65
Χαλκηδόνα – Φάρσαλα 68-66
Γέφυρα – Στρατώνι 57-63 (14/4)
Πευκοχώρι – Μαχητές Πεύκων 64-55
Ελίμεια – Ανατόλια 52-66
Τιτάνες Παλαμά – Αγρίνιο  68-101
Καβάλα – Ασπίδα Ξάνθης  86-67