Καβάλα BC: Άνετη επιστροφή στις νίκες

Η Ένωση επικράτησε στη Θεσσαλονίκη των Μαχητών Δόξας – Πεύκων με 58-71 με το βλέμμα στον «τελικό» της τελευταίας αγωνιστικής στις Σέρρες

Μετά από τις δύο οδυνηρές ήττες από Αγρίνιο και Ανατόλια, η Καβάλα BC επέστρεψε και πάλι στο μονοπάτι των επιτυχιών κερδίζοντας στη Θεσσαλονίκη τους Μαχητές Δόξας – Πεύκων με 58-71 και διατηρώντας έτσι το μικρό προβάδισμα που έχει στην υπόθεση της κατάληψης της 2ης θέσης στην βαθμολογία του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής, το οποίο πλέον (από την στιγμή που κέρδισε και το Πευκοχώρι) οδηγεί στη «μάχη» της τελευταίας αγωνιστικής στις Σέρρες κόντρα στους Ικάρους! Έτσι όπως είναι τα πράγματα, και αν δεν συμβεί κάτι το συνταρακτικό στην προτελευταία αγωνιστική, δηλαδή δεν χάσει κανείς από Καβάλα (με Ερμή Λαγκαδά), Ίκαροι, Πευκοχώρι, στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς η Ένωση δεν θα γνωρίζει αν χρειάζεται μόνο τη νίκη ή αν θα πρέπει να υπερασπιστεί το +8 του 1ου γύρου, αφού δεν θα ξέρει αν θα υπάρχει τριπλή ισοβαθμία ή όχι, μιας και την ίδια ώρα που θα παίζει στις Σέρρες, το Πευκοχώρι θα δοκιμάζεται στη Χαλκηδόνα που παλεύει για την σωτηρία! Υπενθυμίζεται ότι σε τριπλή ισοβαθμία η Καβάλα μειονεκτεί και άρα θέλει νίκη στις Σέρρες, ενώ σε διπλή (Καβάλα  – Ίκαροι) έχει το μικρό αβαντάζ των +8 βαθμών!

Συνέχεια μπροστά στο σκορ

Στον αγώνα της Θεσσαλονίκης η Καβάλα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, εκτός από τα πρώτα λεπτά όπου βρέθηκε να χάνει με 8-2! Απ’ εκεί και πέρα όμως μ’ ένα σερί 0-18 έκανε το σκορ 8-20 στο τέλος του 1ου 10λεπτου. Στο 2ο δεκάλεπτα η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους 22-42, όμως μειώθηκε στο τέλος στους 11! Στο 2ο ημίχρονο το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη διατήρησε την απόσταση που το χώριζε από τους γηπεδούχους που με εύστοχα τρίποντα προσπάθησαν να απειλήσουν και μείωσαν κάτω από 10 πόντους στο τέλος του 3ου μέρους (45-53), αλλά δεν μπόρεσαν να γυρίσουν τον αγώνα. Στο τέλος μάλιστα η διαφορά έφτασε πάλι πάνω από τους 10 πόντους και το ροζ φύλλο αγώνα πήγε άνετα στην Καβάλα! Όλοι οι παίκτες της Καβάλας έδειξαν καλό πρόσωπο, με τον Κουμλέλη (παρά τον τραυματισμό του) να ξεχωρίζει, όπως και ο Μιχάλογλου ειδικά στο τελευταίο μέρος!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 28ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Χαλκηδόνα – Χαρ. Τρικούπης 63-74
Αγρίνιο – Γέφυρα 78-61 (Σάββατο)
Φάρσαλα – Πευκοχώρι 70-84
Ίκαροι Σερρών – Ελίμεια 85-54
Ερμής Λαγκαδά – Τιτάνες Παλαμά  81-76
Μαχητές Πεύκων – Καβάλα  58-71
Ανατόλια – Ασπίδα Ξάνθης 100-65