Καβάλα BC: Αυτό είναι το σωστό. Τίτλος και άνοδος στην Α2 [Φωτογραφίες]

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη πήρε τον τελικό στις Σέρρες κερδίζοντας με 51-63 τους Ικάρους, τερματίζοντας στην 1η θέση του Βορείου Ομίλου της Β' Εθνικής, επιστρέφοντας έτσι άμεσα στην Α2 Εθνική

Αυτό είναι το σωστό! Η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος πρέπει να κόβει πρώτη το νήμα στο τέλος της διαδρομής! Και στην περίπτωση του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής η καλύτερη ομάδα ήταν η Ένωση Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας! Έστω και με περιπέτειες, με σκαμπανεβάσματα και αποτυχίες το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη πήρε αυτό που άξιζε! Τον τίτλο του πρωταθλητή μετά την καθαρή και παλικαρίσια νίκη στον «τελικό» των Σερρών κόντρα στους Ίκαρους με 51-63.

Στην 1η θέση, σε ισοβαθμία με τον Χαρίλαο Τρικούπη

Η Καβάλα BC με τους δύο βαθμούς που πήρε στο κατάμεστο δημοτικό στάδιο των Σερρών, έφτασε στους 50 βαθμούς όσους έχει και ο Χαρίλαος Τρικούπης από το Μεσολόγγι που είχε ρεπό στην τελευταία αγωνιστική και από την στιγμή που κόντρα είχε δύο νίκες με τον μεγάλο της αντίπαλο (εντός και εκτός έδρας), είναι αυτή που στέφεται πρωταθλήτρια, καθαρά και άξια! Σ’ ένα παιχνίδι όπου έπαιζε τους κόπους όλης της χρονιάς, μιας και αν δεν τα κατάφερνε και αν υπήρχε συνδυασμός αποτελεσμάτων θα μπορούσε να μείνει στην 3η θέση, έδειξε τον πραγματικό της εαυτό και ποίος είναι το… αφεντικό νικώντας κατά κράτος τους γηπεδούχους (που είχαν ετοιμάσει φιέστα ανόδου) που με τη σειρά τους ήθελαν τη νίκη για να πάρουν την 2η θέση και την άνοδο, μετά από 4 χρόνια, στην Α2 Εθνική!

Αποφασισμένη και διαβασμένη…

Η Καβάλα παρουσιάστηκε στο γήπεδο όχι μόνο αποφασισμένη και έτοιμη να πάρει τη νίκη και να μην… μπλέξει σε τυχόν ισοβαθμίες και περιπέτειες, αλλά και πολύ διαβασμένη σε σχέση με τα ατού των αντιπάλων. Η άμυνα που έπαιξε ήταν «σεμιναριακού» επιπέδου, ενώ από την άλλη πλευρά στην επίθεση έχοντας υπομονή και πολύ καλές επιλογές κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την αρχή. Στο 1ο 10λεπτο προηγήθηκε με 15-19, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά των 4 πόντων διατηρήθηκε με το σκορ να είναι 29-33. Στο 3ο δεκάλεπτο ήταν το σημείο που στην ουσία κρίθηκε η νίκη με την Καβάλα να δέχεται μόλις 11 πόντους και να πετυχαίνει 20 και να αποκτά «αέρα» 13 πόντων (40-53). Στο 4ο και τελευταίο μέρος οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για να ανατρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση και στο 35ο λεπτό μείωσαν στους 9 πόντους 48-57, όμως η Καβάλα είχε τον τρόπο να αμυνθεί αλλά και να «χτυπήσει» στην επίθεση! Έτσι το τελικό σφύριγμα την βρήκε να είναι μπροστά με 51-63 και να πανηγυρίζει έξαλλα τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου, μαζί με τους περίπου 200 Καβαλιώτες που συμμετείχαν κι αυτοί στην μεγάλη γιορτή!

Δεκάλεπτα : 15-19, 29-33, 40-53, 51-63
Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 7, Σιδερίδης 1, Γεωργιανός 7, Τράκας 4, Γκάτζιας 13(3), Φώτογλου, Γκούτζιας, Κεμανετζής, Τοπάλης, Θολιώτης 3, Κακιούζης 16
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 11, Παντόπουλος, Μιχάλογλου 8, Καπινιάρης 5(1), Ταγάρης 5, Μπανάσης, Αθανασιάδης 6(2), Κούμλελης 9, Πιεβάλιτσα 2, Καραθανάσης, Παππάς, Χονδρόπουλος 16.