ΟΚΑ Καβάλας: Ασημένιες… σφαίρες τα κορίτσια της 4 x 100

Κατέκτησαν την 2η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου νέων ανδρών - γυναικών στην Λάρισα,, επικρατώντας για χιλιοστά του δευτερολέπτου της ομάδας των Ιωαννίνων που πήρε την 3η θέση

Το φινάλε των αγωνιστικών υποχρεώσεων για την φετινή περίοδο στον κλασικό αθλητισμό στην Ελλάδα επεφύλασσε ακόμα μια σπουδαία επιτυχία για τον ΟΚΑ Καβάλας. Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου νέων ανδρών – γυναικών που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 28 και 29 Ιουλίου στη Λάρισα στη μνήμη του Τάσου Παπαναστασίου, η ομάδα 4 x 100 του συλλόγου κατάφερε να ανεβεί στο 2ο σκαλί του βάθρου των νικητών κατακτώντας την 2η θέση και δείχνοντας για ακόμα μια φορά ότι διαθέτει αθλητές και αθλήτριες υψηλού επιπέδου που μπορούν να σταθούν όρθιοι στον ανταγωνισμό σε πανελλήνιο επίπεδο και να κερδίσουν…

Στο φώτο φίνις κρίθηκε το αργυρό μετάλλιο

Η ομάδα του ΟΚΑΚ αποτελούμενη από τις Ελένη Δελή, Σοφία Ιωσηφίδου, Μαρία Ζαχαρουδη και Ανατολή Μιχαηλίδου, πήραν το αργυρό μετάλλιο μετά ένα… θρίλερ που εκτυλίχθηκε στον τελικό, που διεξήχθη σε δύο σειρές! Ο σύλλογος της Καβάλας λοιπόν είχε την ίδια επίδοση 49.00 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων και χρειάζεται η ανάλυση του φώτο φίνις για να αποδειχτεί ότι ο ΟΚΑΚ έτρεξε την απόσταση σε 48.996, ενώ αυτός των Ιωαννίνων δύο χιλιοστά του δευτερολέπτου αργότερα δηλαδή σε 48.998! Την πρώτη θέση κατέλαβε η ομάδα του ΓΣ Κηφισιάς με 48.84!

4η η Ζαχαρούδη στο άλμα σε ύψος

Στα υπόλοιπα αθλήματα η Μαρία Ζαχαρούδη, εκτός από το έπταθλο όπου συγκαταλέγεται πλέον στις καλύτερες της Ελλάδας, ξεχωρίζει και στο άλμα σε ύψος, όπου κατέλαβε την 4η θέση με 1.60 (είχε περάσει με την 1η προσπάθεια το 1.55 και το 1.60 και έχασε το 1.65. Την 1η θέση πήρε η Ζάκκα του ΑΟ Φιλοθέης με 1.77, ενώ την 2η και 3η οι Μαλτέμπε και Βαγγέλη του ΑΟ Μεσογείων και ΓΣ Ελ. Βενιζέλος με 1.73. Στα 100 μέτρα η Σοφία Ιωσηφίδου κατέκτησε την 7η θέση με επίδοση 12.47, ενώ ο Λάσκαρης Κυριακού κατετάγη 8ος στα 400 μέτρα με χρόνο 53.99. Όσο για τον Πάνο Χατζηεμμανουήλ πήρε την 21η θέση, στο ίδιο αγώνισμα, και την 2η στην κατηγορία των παίδων!