Α’ ΕΠΣΚ: Μόνο 3 ομάδες έκαναν το 2 στα 2

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στους αγώνες των τοπικών πρωταθλημάτων της Ένωσης, καθώς και στο κύπελλο κατηγοριών, που ξεκίνησαν με ενός λεπτού σιγή σε ένδειξη πένθους για τον θάνατο του διαιτητή Νίκου Ντοσίδη

Μόνο 3 ομάδες κατάφεραν να «ζευγαρώσουν» τις επιτυχίες τους στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ και έτσι βρέθηκαν αμέσως στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Βύρων, όπως και στην πρεμιέρα, πέτυχε 4 γκολ και νίκησε στους Φιλίππους την τοπική ομάδα με 0-4, ενώ ο Θεολόγος μετά το «διπλό» στην Καβάλα επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα, έδωσε το πρώτο του φετινό εντός έδρας παιχνίδι και με δύο γκολ του Μούσα στο 15ο λεπτό και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε 2-0 τον μαχητικό Άρη Πηγών. Επίσης στην Ελευθερούπολη ο Ορφέας εκμεταλλεύτηκε και το 2ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι του και σημείωσε την 2η νίκη του με το ίδιο σκορ (1-0) αυτή τη φορά κόντρα στον Βρασίδα Ν. Περάμου. Το παιχνίδι κρίθηκε στις αρχές του 2ου μέρους μ’ ένα τέρμα του Τσίλογλου που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι, υποστηρίζοντας ότι η φάση ξεκίνησε από καταφανή θέση οφ- σαιντ.

Διαμαρτυρίες για την διαιτησία…

Με το ίδιο σκορ κέρδισε και ο Κεραυνός Κρηνίδων τον Ολυμπιακό Καβάλας, παίρνοντας το πρώτο τρίποντο της χρονιάς με το γκολ που πέτυχε στο 55ο λεπτό ο Γεωργιάδης. Πρώτη (φετινή) νίκη σημείωσε και η Ν. Καρβάλη, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στον αγώνα της με τον Φρίξο Πλατανοτόπου τελικά κέρδισε με το εμφατικό 5-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας ήταν ο Μακαρίδης που σημείωσε 3 γκολ, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Τοκταρίδης και Αλμπάντης. Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στο γήπεδο του Αμυγδαλεώνα όπου η ΑΕΚ Καβάλας (που πλέον θα αγωνίζεται χωρίς τον Προβατίδη που αποχώρησε για προσωπικούς λόγους από την ομάδα) γνώρισε την ήττα από τα Λιμενάρια με 1-2, αλλά διαμαρτύρεται για την διαιτησία. Στο Λιμένα ο Θεαγένης με τον Μπόσκο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις το Χαλκερό (που προηγήθηκε με τον Μανδαλιανό) και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1) με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για επιθετικό φάουλ.  Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής (με τους αγώνες να ξεκινούν με ενός λεπτού σιγή σε ένδειξη πένθους για τον θάνατο του διαιτητή Νίκου Ντοσίδη) καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής

Θεολόγος – Θεαγένης

Β’ ΕΠΣΚ: Ημέρα των φιλοξενούμενων στον 1ο όμιλο…

Χρυσοχώρι, Γέροντας και Ποσειδώνας στον 1ο όμιλο και Καβάλα 2004 και Αμισιανά στον 2ο είναι οι μοναδικές που συνεχίζουν με νίκες στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας μετά την διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής. Στον 1ο όμιλο το Χρυσοχώρι πήρε την πιο σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με την Κεραμωτή με 3-2, ενώ εκτός έδρας κέρδισαν τόσο ο Γέροντας (1-2 στην Παναγία) όσο και ο Ποσειδώνας (1-2) στον Ξεριά. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 6 παιχνίδια κανείς γηπεδούχος δεν κατάφερε να κερδίσει και μόνο η αναμέτρηση Λεκάνη – Μαριές έληξε ισόπαλη 1-1. Το νεοφώτιστο Αγίασμα πέρασε από τη Ν. Καρβάλη νικώντας τους Μυρμιδόνες με 1-0 και η Ποταμιά από το Ποντολίβαδο με 2-0.

Στον 2ο όμιλο οι πρωτοπόροι Καβάλα 2004 και τα Αμισιανά δεν είχαν κανένα πρόβλημα να αξιοποιήσουν την έδρα τους στους αγώνες με τις Ελπίδες (5-1) και Άρη Ζυγού (4-1), ενώ το ίδιο συνέβη και με την Δόξα Αμυγδαλεώνα που επικράτησε της Καλλιράχης με 3-0. Το Πολύστυλο πέρασε με το ίδιο σκορ από τον Άγιο Λουκά, ενώ στον Πρίνο ο Άρης αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ηρακλή Καβάλας. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής

Κύπελλο Κατηγοριών: Πρόκριση για τους γηπεδούχους στον 3ο όμιλο

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κέρδισαν και πήραν την πρόκριση στον 2ο γύρο του κυπέλλου κατηγοριών της ΕΠΣΚ, σε ότι αφορά τον 3ο όμιλο της Γ’ κατηγορίας. Ο νεοσύστατος θεσμός της Ένωσης της Καβάλας ξεκίνησε το Σάββατο με 5 αγώνες, όπου όλοι οι γηπεδούχοι επικράτησαν και μάλιστα οι περισσότεροι με ευκολία. Το μοναδικό ντέρμπι έγινε στο γήπεδο του Μελισσοκομείου, όπου η ΑΕ Πιερέων κέρδισε με 3-2 τον Αστέρα Φωλιάς, με δύο γκολ του Παλληκαρά και ένα του Σταματάκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τους Τσιγκόλα και Εράλντο. Παλαιοχώρι και Ακροβούνι κέρδισαν άνετα Κάρυανη και Παγγαίο με 5-0, όπως και οι Ελευθερές το Ορφάνι με 3-0 (Ξανθόπουλος, Τσοχαταρίδης, Μυτιληναίος), ενώ το Ελαιοχώρι κέρδισε 2-0 τον Αγ. Ανδρέα με τα τέρματα των Ορφανίδη και Τάρη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του 1ου γύρου του κυπέλλου του 3ου ομίλου της Β’ κατηγορία έχουν ως εξής:

Παλαιοχώρι – Κάρυανη 5-0
Ακροβούνι – Παγγαίο 5-0
ΑΕ Πιερέων – Φωλιά 3-2
Ελευθερές – Ορφάνι 3-0
Ελαιοχώρι – Αγ. Ανδρέας 2-0