Energean Kavala BC: Ξεκίνημα με το… αριστερό

Ήττα με 82-70 στο Μαρούσι στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας

Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε πολύ δυνατά στον αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας, στο Μαρούσι κόντρα στην τοπική ομάδα, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Ένωση Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με το… αριστερό την χρονιά, γνωρίζοντας την ήττα με 82-70.

Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και έφτασε να προηγείται στην διάρκεια του 1ου δεκαλέπτου ακόμα και με διψήφιο νούμερο, ωστόσο στο τέλος η διαφορά «μαζεύτηκε» στους 6 (15-21). Στο 2ο δεκάλεπτο όμως το παιχνίδι «γύρισε» μιας και η Καβάλα δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, όπου πέτυχε μόλις 9 πόντους, ενώ δέχτηκε 24 αφού δεν κατάφερε να περιορίσει την δράση των Στασινού και Χατζηδάκη που μαζί σημείωσαν περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας τους! Η διαφορά που δημιουργήθηκε, παγιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις προσπάθειες της Ένωσης να μπει στον αγώνα, με πρωταγωνιστές τους Προδρόμου, Παππά και Καμάρα και έτσι ήρθε η ήττα.