Κύπελλο ΕΠΣΚ: Προκρίθηκαν οι φιλοξενούμενοι

Οι ομάδες που αγωνίστηκαν εκτός έδρας κατάφεραν, εύκολα ή δύσκολα, να προκριθούν στην 3η φάση της διοργάνωσης

Αν εξαιρέσει κανείς το ντέρμπι της Πέρνης, ανάμεσα στον Κεραυνό και τον ΑΟΚ, που έληξε με νίκη των γηπεδούχων σε όλες τις άλλες αναμετρήσεις του προγράμματος της Τετάρτης για το κύπελλο της ΕΠΣΚ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν και να προκριθούν. Στο ντέρμπι της Θάσου που έγινε στον Ποτό, τα Λιμενάρια επιβλήθηκαν με 1-2 στην παράταση του γηπεδούχου Θεολόγου, με τον κανονικό αγώνα να λήγει ισόπαλος 1-1. Στην παράταση κρίθηκε και το παιχνίδι του Παλαιοχωρίου με τον Ορφέα Ελευθερούπολης. Μετά από ένα άκαρπο 90λεπτο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα γκολ στο έξτρα ημίωρο και συνεχίζουν στο θεσμό. Στο γήπεδο του Κωτσάλου ο Φριξος Πλατανοτόπου επικράτησε με 3-1 του ΠΑΟ Καβάλας, ενώ αναβλήθηκε η αναμέτρηση των Φιλίππων με τη Ν. Πέραμο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης δόσης των αγώνων του 2ου γύρου έχουν ως εξής:
Θεολόγος – Λιμενάρια 1-2 παράταση (κ. α. 1-1)
Παλαιοχώρι – Ορφέας Ελ. 0-1 παράταση (κ. α. 0-0)
ΠΑΟ Καβάλας – Πλατανότοπος; 1-3
Φίλιπποι – Ν. Πέραμος δ. δ.
Πέρνη – ΑΟ Καβάλα 3-2

*** Για το πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής η Κεραμωτή πήρε το «διπλό» στην Ποταμιά κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 4-1.