Α’ ΕΠΣΚ: Η Ν. Πέραμος έκανε 5 αλλαγές στο Κωτσάλου!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ολυμπιακό Καβάλας κι ενώ προηγούνταν με 1-4, χρησιμοποίησε και 5ο νέο παίκτη...

Ένα περιστατικό που δεν έχει συμβεί τα τελευταία χρόνια στο Καβαλιώτικο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, έγινε στον αγώνα ανάμεσα στον Ολυμπιακό Καβάλας και τον Βρασίδα Ν. Πέραμου που έληξε με νίκη των φιλοξενούμενων με 1-4 στο γήπεδο του Κωτσάλου! Οι φιλοξενούμενοι λοιπόν, σύμφωνα με τις μαρτυρίες που υπάρχουν, το βίντεο του αγώνα και πολύ περισσότερο τα γραφόμενα στο φύλλο αγώνα, έκαναν 5 αλλαγές!!! Προφανώς λόγω λάθος στο… μέτρημα, χρησιμοποίησαν στις καθυστερήσεις του αγώνα (περίπου στο 92ο λεπτό) και 5ο νέο παίκτη στη σύνθεση του, γεγονός που απ’ ότι φαίνεται θα τους κοστίσει ακριβά! Το ίδιο θα συμβεί και στον διαιτητή του αγώνα κ. Στεφανίδη, αλλά και στον έμπειρο 1ο βοηθό Κουκούμη (που ήταν επιφορτισμένος να σημειώνει τις αλλαγές), που επέτρεψαν να γίνει η 5η αλλαγή από πλευράς Βρασίδα, την οποία σημείωσαν στο φύλλο αγώνα (στις παρατηρήσεις)! Αγωνιστικά η Ν. Πέραμος δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί με τα γκολ που σημείωσαν οι σημείωσαν οι Φωτόπουλος, Καλτσίδης και Προβατίδης 2.

Συνεχίζει στην κορυφή ο Ορφέας Ελευθ/λης

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ορφέας συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην βαθμολογία, αν δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για να καταβάλει την αντίσταση του μαχητικού Θεαγένη, μιας και η απόδοση του δεν κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα. Το γκολ που του έδωσε το «τρίποντο» ήρθε 7 λεπτά πριν από την συμπλήρωση του 90λεπτου, από τον Αμιάδη που εκμεταλλεύτηκε λάθος του τερματοφύλακα της ομάδας της Θάσου. Οι Πηγές πήραν την 2η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη με την οποία πλησίασαν ακόμα περισσότερο στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Με το γκολ που σημείωσε ο Βλάχος επικράτησαν του Φρίξου στον Πλατανότοπο. Στη Ν. Καρβάλη έγινε ένα δυνατό παιχνίδι όπου τελικοί νικητές ήταν οι φιλοξενούμενοι των Φιλίππων που πέτυχαν ένα γκολ στην αρχή της αναμέτρησης και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος για να πάρουν  έτσι την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Τέλος στο ντέρμπι της Θάσου, νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα της Αναγέννησης Λιμεναρίων με 2-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σάββατο ο Θεολόγος ανακοίνωση την απόκτηση του επιθετικού Θόδωρου Παπαδόπουλου Θεόδωρου και του εξτρέμ Νίκου Ανθουλάκη!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 6ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής

Β’ ΕΠΣΚ: Ο Αμυγδαλεώνας πλησίασε τα Αμισιανά

Χωρίς νικητή έληξε το μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Β’ κατηγορίας που έγινε στο Χρυσοχώρι ανάμεσα στην πρωτοπόρο τοπική ομάδα του Απόλλωνα και του Γέροντα. Στον 2ο όμιλο, ο Αμυγδαλεώνας που κέρδισε στο Ενωσιακό τις Ελπίδες πλησίασαν τα Αμισιανά που είχαν ρεπό.

Στον 1ο όμιλο, Απόλλωνας και Μαίανδρος έμειναν στο 1-1 και έτσι ο Ποσειδώνας που κέρδισε δύσκολα το Ποντολίβαδο με 1-0 (πέναλτι του Πουλή στο 75’) πλησίασε στον ένα βαθμό στην 1η θέση. Η Κεραμωτή πήρε το «διπλό» στο Αγίασμα με 2-0, ενώ οι Μυρμιδόνες επικράτησαν με 5-1 της Λεκάνης. Χωρίς νικητές έληξαν οι αναμετρήσεις της Παναγίας με τον Ξεριά (2-2) καθώς και το ντέρμπι της Θάσου Μαριές – Ποταμιά (0-0).

Στον 2ο όμιλο, ο Αμυγδαλεώνας με τα γκολ των Μπουραζάνη (πέναλτι το 60’) και του Παπαβασιλείου λίγο αργότερα κέρδισαν εκτός έδρας τις μαχητικές Ελπίδες, που μείωσαν στο τέλος στο τελικό 1-2. Ο Πρίνος κέρδισε 3-1 την Καβάλα 2004 και με το ίδιο σκορ ο Άρη Ζυγού νίκησε τον ουραγό Άγιο Λουκά. Στο γήπεδο του Κωτσάλου ο ΠΑΟΚ με γκολ του Μουράτι πήρε τους 3 βαθμούς στον αγώνα με την Καλλιράχη, ενώ το Πολύστυλο και ο Ηρακλής Καβάλας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με το 2-2.

Κύπελλο Κατηγοριών: Στον τελικό του 3ου ομίλου της Β’ ο Κεραυνός Ελευθερών

Στο μοναδικό παιχνίδι του προγράμματος για το κύπελλο κατηγοριών της ΕΠΣΚ, που έγινε για τον 3ο όμιλο της Β’ κατηγορίας, οι Ελευθερές επικράτησαν με 1-0 του Παλαιοχωρίου και προκρίθηκαν στον τελικό του ομίλου τους, όπου εκεί τις περιμένει η ομάδα του Ελαιοχωρίου που προκρίθηκε χωρίς αγώνα. Το γκολ που έκρινε το νικητή της αναμέτρησης επιτεύχθηκε λίγο πριν την συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα από τον Αγγελίδη.