Energean Kavala BC: Η άμυνα την «πρόδωσε» και πάλι

Ήττα με 91-81 στο Μεσολόγγι από τον Χαρίλαο Τρικούπη – Δεν περιόρισε τα ατού των γηπεδούχων και το πλήρωσε ακριβά…

Μπορεί στο 3ο φετινό εκτός έδρας παιχνίδι που έδωσε να μην είχε την μετριότατη εικόνα που παρουσίασε στα δύο προηγούμενα (στο Μαρούσι και την Καστοριά), όμως ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Ο λόγος για την Energean Kavala BC που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας, δοκιμάστηκε στο Μεσολόγγι απέναντι στον τοπικό Χαρίλαο Τρικούπη από τον οποίο έχασε με 91-81.

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη διεκδίκησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης το πολυπόθητο φύλλο αγώνα (το οποίο είχε κερδίσει πέρσι στο ίδιο γήπεδο όταν οι δυο ομάδες αγωνιζόταν στην Β’ Εθνική), όμως με το… μπλακ άουτ που έπαθε στα τελευταία 2 λεπτά οπότε δεν σημείωσε κανένα πόντο ενώ αντίθετα δέχτηκε 10, χαράμισε την μεγάλη προσπάθεια που έκανε στο 2ο ημίχρονο και έφερε το σκορ στα ίσα στο 38ο λεπτό (81-81)!

Και πάλι πρόβλημα…

Η «αχίλλειος πτέρνα» της Ένωσης, για ακόμα ένα παιχνίδι, ήταν η άμυνα της η οποία παρά τις προσπάθειες που έγιναν δεν μπόρεσε περιορίσει τη δράση του έμπειρου και ικανότατου σουτέρ Μιχάλη Πολίτη που σημείωσε 23 πόντους, από τους οποίους τους 15 με τρίποντα! Επίσης είχε πρόβλημα και μέσα στην ρακέτα με τον Τζόρτζεβιτς να πετυχαίνει 18 πόντους. Με τέτοια εικόνα στην άμυνα, ακόμα και η πολύ καλή εμφάνιση του Καμάρα με τους 19 πόντου, του Ετινόζα με 15 και του Ναούμη με 14, δεν μπόρεσε να αλλάξει την πορεία του αγώνα. Στην αποστολή της Καβάλας βρισκόταν ο νεοαποκτηθείς Χουχούμης, όχι όμως και ο Γκαμπερονί.

Δεκάλεπτα: 27-22, 50-43, 69-64, 91-81

Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Τζόρτζεβιτς 18, Παπαδιονυσίου 15 (1), Ντόβας 8 (2), Αδαμόπουλος 4, Σταυρόπουλος 6, Χατζηκυριακίδης 6 (2), Ξηρός, Δεμερτζής, Αντωνάκης 11 (1), Πολίτης 23 (5).

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 15 (1), Χουχούμης, Καμάρας 19 (3), Ναούμης 14 (2), Προδρόμου 4, Κουμλέλης 6, Πιεβάλιτσα 6 (2), Φλιάτης 5 (1), Σκλήβας 12, Παπάς.