ΑΟ Καβάλα: «Πολυβόλο» στο Σιδηρόκαστρο

Συνέτριψε 0-6 τον Εθνικό με δύο γκολ του Μαρκόπουλου (σκόραρε για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι) και από ένα των Τσούτση, Γεμιστού, Γιαντσίνοβιτς και Βαλαβανόπουλου

Με μια ακόμα πειστική εμφάνιση, σε ότι αφορά την διεκδίκηση του τίτλου και της ανόδου, η ομάδα της Καβάλας πέρασαν σαν σίφουνας από το Σιδηρόκαστρο κερδίζοντας τον τοπικό Εθνικό με 6-0, πετυχαίνοντας μάλιστα μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση εντός έδρας νίκες της των τελευταίων ετών. Το τελικό αποτέλεσμα περιγράφει σε μεγάλο ποσοστό την εικόνα στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, λόγω της βροχής, με το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του απ’ την αρχή του αγώνα και ευτύχησε να σημειώσει δύο τέρματα πολύ νωρίς. Απ’ εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα γι’ αυτό και στην επανάληψη κάθε επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ μύριζε γκολ! Τέσσερις φορές μάλιστα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα προς μεγάλη ικανοποίηση των 100 και πλέον φίλων της ομάδας που αψήφησαν τις δύσκολες καιρικές συνθήκες και στάθηκαν στο πλευρό της!

Ο χορός των γκολ

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε με την συμπλήρωση των 10 λεπτών αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Τσούτση, ο Μαρκόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0, καταφέρνοντας να σκοράρει για 4η συνεχόμενη φορά με την φανέλα του ΑΟΚ. 4 λεπτά αργότερα ο Τσούτσης έγραψε το 0-2 και πάλι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γιαντσίνοβιτς. Στην επανάληψη ο ΑΟΚ ανέβασε συνεχώς την απόδοση, μιας και οι γηπεδούχοι (που δεν απείλησαν καθόλου έχαναν δυνάμεις) και στο 65’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιαντσίνοβιτς ο Μαρκόπουλος κάνει με το κεφάλι το 0-3. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γεμιστός με γυριστό σουτ γράφει το 0-4 και στο 89’ ο Γιαντσίνοβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή το 0-5. Το τελικό 0-6 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Βαλαβανόπουλο, ύστερα από ωραία προσπάθεια και πάσα του ο Γιαντσίνοβιτς

Εθνικός Σιδηροκάστρου: Τσιντσάρης Δ. , Τσιντσάρης Ι. , Τσιατμάς, Καρυπίδης, Σαμαράς, Σπανίδης (55’ Τσεμπερίδης), Τοπάλ (75’ Παπίτσας), Νικολαίδης (46’Ράτσικας),Γεράκης, Μαυρουδής  Γέρμανλης

Καβάλα: Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Τουμανίδης, Κασμερίδης, Γαβριηλίδης (80’ Θωμαϊδης), Βαλαβανόπουλος, Ψάλτης, Τσούτσης (59’ Γεμιστός), Γιαντσίνοβτς, Μαρκόπουλος (72’ Παπαδόπουλος).