Enegrean Kavala BC: Ούτε κι αυτή τη φορά… Ήττα (75-69) στο Ψυχικό

Ακόμα μια εκτός έδρας αποτυχία για την ομάδα της Καβάλας, στην 3η της επίσκεψη στην Αθήνα στον 1ο γύρο της Α2 Εθνικής κατηγορίας

Μπορεί σε σχέση με τις προηγούμενες επισκέψεις της στην Αθήνα να είχε καλύτερη παρουσία και να ήταν μέσα στο παιχνίδι σχεδόν μέχρι το τέλος, ούτε και αυτή την φορά (την 3η κατά σειρά με από Μαρούσι και Αμύντα) κατάφερε να αποφύγει… μοιραίο! Έχασε με 75-69 και δεν κατάφερε ξεφύγει από την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο τέλος του 1ου 10λεπτου να είναι μπροστά στο σκόρερ με 19-20. Στο 2ο 10λεπτο όμως έχασε το προβάδισμα αλλά ήταν κοντά στο σκορ με 3 πόντους διαφορά μιας και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-33. Για ακόμα μια φορά όμως στο 3ο μέρος της αναμέτρησης έχασε την επαφή με τους γηπεδούχους, αφού δέχτηκε 18 πόντους και πέτυχε 12! Στο 4ο μέρος, και παρά την προσπάθεια στα τελευταία λεπτά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και απλά περιορίστηκε να μειώσει την διαφορά που κάποια στιγμή έφτασε στους 10 πόντους στους 6! Ο Χουχούμης έκανε το καλύτερο παιχνίδι του από την στιγμή που ήρθε στην Καβάλα πετυχαίνοντας 22 πόντους, ενώ ο Ναούμης σημείωσε 14.

Δεκάλεπτα: 19-20, 36-33, 54-47, 75-69
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 7 (1), Παπανικολάου 14 (2), Παπαδημητρίου 5, Παπαντωνάκος 6, Μάντζαρης 5 (1), Αρσενόπουλος 12 (2), Θεοδώρου 5 (1), Ντιάλο, Μπασδέκης, Παασόγια 21 (3).
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 22 (4), Ναούμης 14 (2), Προδρόμου 8 (1), Κουμλέλης 7, Φλιάτης, Σκλήβας 4, Παπάς, Σταματογιάννης 3 (1).