Α’ ΕΠΣΚ: Πέρασε και απ’ τον Λιμένα ο Βύρωνας

Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι τόσο στην Α' κατηγορία της ΕΠΣΚ όσο και στην Β' - Όλα τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Όπως άλλωστε αναμενόταν οι αγώνες σε όλα τα γήπεδα της ΕΠΣ Καβάλας έγιναν σε δύσκολες συνθήκες λόγω του κρύου και κυρίως λόγω του βαρύ αγωνιστικού χώρου. Στην Α’ κατηγορία όμως όλες οι προγραμματισμένες αναμετρήσεις έγιναν κανονικά με τον Βύρωνα να διατηρείται στην κορυφή αφού κέρδισε με 4-1 στο Λιμένα τον Θεαγένη, ύστερα από μεγάλη μάχη και ανατροπή του σκορ, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με γκολ του Προύντζου. Στην 2η θέση προωθήθηκε η Αναγέννηση Λιμεναρίων μετά το εντυπωσιακό 6-3 στους Φιλίππους, ενώ στην 3η υποχώρησε η Ν. Πέραμος ύστερα από 2-2 που έφερε στο γήπεδο Κωτσάλου κόντρα στην ΑΕΚ Καβάλας. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα η αποστολή του Βρασίδα βρέθηκε στην Ταβέρνα «Λάλης» στο Κοκκινόχωμα όπου έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα της με τον Χρήστο Φωτόπουλο να κερδίζει το φλουρί!

Στη Ν. Καρβάλη ο Ορφέας ήταν καλύτερος από τους γηπεδούχους και πήρε δίκαια τη νίκη με 0-3. Το σκορ άνοιξε ο Αναστασιάδης στο 16ο λεπτό και το 0-2 έγινε στο 35’ από τον Τελίδη. Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 2ο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 70ο λεπτό από τον Γιαλαμή. Στις Πηγές έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι με τον Άρη να επικρατεί με 4-2 του Χαλκερού, με τον Παπαστεφάνου να σημειώνει 2 γκολ και τους Εμμανουλίδη και Μπίλια από ένα. Στις Κρηνίδες στο ντεμπούτο του Θόδωρου Μαδέση στον πάγκο του Κεραυνού η τοπική ομάδα έφερε ισοπαλία 1-1 με τον Φρίξο Πλατανοτόπου, ενώ ο Θεολόγος πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ολυμπιακό Καβάλας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

14. Ολυμπιακός Καβ. (αποχώρησε)

*** Από δύο αγώνες λιγότερους έχουν Φίλιπποι, Θεολόγος, Ορφέας Ελ. και από έναν οι Θεαγένης, Ν. Καρβάλη, Χαλκερό, ΑΕΚ Καβάλας, Κρηνίδες, Πλατανότοπος

Πηγές – Θεολόγος

Β’ ΕΠΣΚ: Νέα «τρίποντα» για Κεραμωτή Αμισιανά και Ορφάνι…

Η πορεία των τριών πρωτοπόρων των ομίλων προς την Α’ κατηγορία συνεχίστηκε χωρίς προβλήματα και σ’ αυτή την αγωνιστική. Στον 1ο η Κεραμωτή πήρε άνετα το ντέρμπι στο Χρυσοχώρι, στον 2ο τα Αμισιανά πέρασαν εύκολα από το Ζυγό και το ίδιο συνέβη και στον 3ο με το Ορφάνι που επικράτησε της Ένωσης στο Παλαιοχώρι

Στον 1ο όμιλο, η Κεραμωτή έσβησε και την παραμικρή αμφιβολία για το ποιος θα κόψει πρώτος το νήμα στο τέλος της περιόδου. Πήρε το ντέρμπι στο Χρυσοχώρι επί του Απόλλωνα με 4-0 και ξέφυγε 10 βαθμούς από την 2η θέση, σκοράροντας με τους Δεσύλλα, Φαμπιόλ 2 και Βασιλειάδη. Στο άλλο ντέρμπι της ημέρας, νικητής ήταν επίσης ο φιλοξενούμενος. Ο Ξεριάς επικράτησε με 2-1 του Ποσειδώνα στο γήπεδο του Χαλκερού με τα δύο γκολ του Γκόρδη (μείωσε στο τέλος ο Μωϋσίδης), ενώ στο Αγίασμα οι Μυρμιδόνες έκαναν την έκπληξη επικρατώντας του Μακεδονικού με 3-1. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Μπράουν, Θεοδοσιάδης και Αντωνάκης, ενώ για τους ηττημένους ισοφάρισε προσωρινά ο Τσακμάκης. Στο Γέροντα ο Μαίανδρος νίκησε με 1-0 την Παναγία με το πέναλτι του Κλοκίδη, που αποκτήθηκε πριν από λίγες μόνο ημέρες, ενώ στην Ποταμιά η τοπική ομάδα με τα τέρματα του Μπαρούμα στο 1ο μέρος νίκησε 2-1 το Ποντολίβαδο που μείωσε στην επανάληψη με τον Σιδηρόπουλο. Τέλος στην ουρά, η Λεκάνη πήρε μεγάλο «διπλό» στον Ποτό από τις Μαριές με 1-2. Η νίκη ήρθε στο 88ο λεπτό με το γκολ του Τολμίδη. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με τον Μιχαλούστα, ενώ ισοφάρισε ο Μαρίνος.

Στο 2ο όμιλο, τα Αμισιανά πήραν ένα μεγάλο «διπλό» στο Ζυγό από τον Άρη με 0-3 και διατήρησαν την διαφορά των 5 βαθμών από την Καβάλα 2004 που πήραν επίσης εκτός έδρας νίκη με το ίδιο σκορ (0-3) από τις Ελπίδες. Την πιο σπουδαία νίκη σημείωσε η Δόξα Αμυγδαλεώνα που κέρδισε τη Θάσο την Καλλιράχη με 2-1 με τα γκολ των Αβραμίδη και Μπουραζάνη, ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Μ. Προύντζος. Ο Ηρακλής Καβάλας πήρε πολύτιμη νίκη επί του Πρίνου με 4-0, ενώ Πολύστυλο, Ασπίδα και Αγ. Λουκάς έμειναν στο 1-1 και μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

Τέλος στον 3ο όμιλο, το Ορφάνι συνέχισε ακάθεκτο την πορεία του προς την άνοδο νικώντας και στο Παλαιοχώρι την Ένωση με 3-0 με δύο γκολ του Καμτσικλή και ένα του Ζαχαριάδη. Με 3-0 νίκησε και η Φωλιά, που ακολουθεί στην βαθμολογία το Βυζάντιο, με σκόρερ τους Χατζησάββα 2 και Αθανάσακη, ενώ το πιο αμφίρροπο παιχνίδι το Ελαιοχώρι κέρδισε στο Μελισσοκομείο με 2-3. Προηγήθηκε 0-2 με τους Ζωϊτόπουλο και Άντι, αλλά οι Πιερείς απάντησαν με τους Τσολάκη και Πελεκανάκη! Η νίκη ήρθε στο 88’ και πάλι με τον Άντι. Το σκορ της αγωνιστικής σημειώθηκε στο Ακροβούνι με τον Ατρόμητο να συντρίβει με 8-0 το Παγγαίο. Σκόρερ οι Κ. Σαουλίδης 4, Γ. Σαουλίδης 3 και Λεοντής. Ο αγώνας της Κάρυανης με τον Αγ. Ανδρέα αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου, ύστερα από την ισχυρή βροχή. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 13ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

11. Άγιος Λουκάς (6-43) 1

*** Από έναν δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Αμυγδαλεώνας και από έναν οι Πρίνος, Ζυγός, Καλλιράχη, Πολύστυλο, Αμισιανά και Ηρακλής Καβ.

11. Παγγαίο (1-60) -3

*** Από δύο αγώνες λιγότερους έχουν Αγ. Ανδρέας, ΑΕ Πιερέων και Βυζάντιο και από έναν Κάρυανη, Ελαιοχώρι, Παγγαίο και Παλαιοχώρι