Energean Kavala BC: Οδυνηρή ήττα (72-75) από την Καρδίτσα

Απογοήτευση από την αποτυχία στο κομβικό παιχνίδι του Σαββάτου στο «Αλ. Δήμογλου»

Κι άλλες φορές η ομάδα της Καβάλας, ειδικά την φετινή χρονιά, γνώρισε την ήττα στην έδρα της! Αυτή όμως κόντρα στην Καρδίτσα το απόγευμα του Σαββάτου (26/1) στο «Αλ. Δήμογλου» στην Καλαμίτσα ήταν η πιο οδυνηρή! Κι αυτό γιατί ήταν φανερό ότι θα μπορούσε να είχε πάρει το πολυπόθητο «ροζ φύλλο» αγώνα. Αν είχε μια στοιχειώδης καλή λειτουργία στο παιχνίδι της στο διάστημα που το συγκρότημα του Γιάννη Τζήμα την πίεζε σε όλο τα γήπεδο, αν είχε σκορ από τη γραμμή του τρίποντου (όπου στο 1ο μέρος επιχείρησε 11 σουτ και δεν έβαλε κανένα!!!) αλλά και αν περιόριζε την δράση του Κακλαμάνου, θα μπορούσε να πετύχει τον στόχο της! Δυστυχώς όμως δεν τα κατάφερε και έχασε με 72-75, μένοντας ακόμα πιο πίσω στο βαθμολογικό πίνακα και χάνοντας σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να «σώσει την παρτίδα»! Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Νίκου Καμάρα μετά από απουσία 3 μηνών λόγω τραυματισμού.

O αγώνας

Το παιχνίδι παρουσίασε πολλές μεταπτώσεις, με την Καβάλα αν και κατάφερε να πετύχει καλάθι μετά το πρώτο 5λεπτο, να παίρνει μια διαφορά στο 1ο 10λεπτο, η οποία όμως ψαλιδίστηκε από τα τρίποντα του Κακλαμάνου (που σούταρε με ποσοστό 57%) στους δύο πόντους. Στο 2ο 10λεπτο, η Καβάλα «πνίγηκε» στην κυριολεξία στο πρέσινγκ των αντιπάλων με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 9 πόντους διαφορά! Στην αρχή της επανάληψη όμως, κι αφού άρχισε να σκοράρει από την γραμμή του 3ποντου, με ένα επιμέρους 18-8 πήρε το προβάδισμα, μέσα σ’ ένα θερμό κλίμα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι. Δυστυχώς όμως η συνέχεια δεν ήταν αυτή που όλοι περίμεναν! Με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια και με την ιδιότυπη ασυλία που έτυχε από τους διαιτητές ο Κακλαμάνος, που συνολικά πέτυχε 30 πόντους από τους οποίους τους 12 με βολές (με 100% ευστοχία) το παιχνίδι γύρισε και έτσι ήρθε η ήττα!

Δεκάλεπτα: 14-12, 26-35, 51-56, 72-75
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 11 (1), Χουχούμης 14 (3), Καμάρας 2, Ναούμης 2, Προδρόμου 15 (2), Κουμλέλης 12, Πιεβάλιτσα, Φλιάτης, Σκλήβας 7, Παπάς 8, Σταματογιάννης 1.
Καρδίτσα (Τζήμας): Μόκφορντ 7 (1), Γράβας 6, Παπαχρήστος 3 (1), Μαυρογιάννης 2, Παππάς, Κακλαμάνος 30 (4), Καρράς, Παπαδόπουλος 5, Ερμείδης 4, Καλλές 1, Σαριμπαλίδης 7 (2), Μαγκουνής 10 (1).