Energean Kavala BC: Κι είμαστε ακόμα ζωντανοί… [φωτογραφίες]

Νίκη – φιλί ζωής, 70-68 το Μαρούσι, σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα

Ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής στην Α2 Εθνική κατηγορία έμεινε η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας μετά τη νίκη της με 70-68 το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας! Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη παίζοντας με την «πλάτη στην τοίχο» μιας και αν έχανε κι αυτό τον αγώνα θα είχε χάσει ήδη την χρονιά, τα έδωσε όλα, παίζοντας με πάθος απέναντι σ’ έναν αποφασισμένο αντίπαλο και κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά έναν αγώνα που κρίθηκε στο τέλος! Μπορεί να μην κατάφερε να βγει πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού, αλλά τουλάχιστον πλησίασε σ’ αυτήν και μπορεί να συνεχίσει να ελπίζει.

Οι τελευταίες επιθέσεις

Το παιχνίδι, που πήγαινε πόντο – πόντο σε όλη την διάρκεια του, κρίθηκε στις δύο τελευταίες επιθέσεις των ομάδων. Με το σκορ να είναι 68-68 η Καβάλα κατάφερε να βγάλει την δική της επίθεση (έτσι όπως σχεδιάστηκε στο τάιμ άουτ) με τον Κουμλέλη να παίρνει την μπάλα κάτω απ’ το καλάθι και να σκοράρει. Το Μαρούσι είχε στην διάθεση του 23,5 δευτερόλεπτα, αλλά η δική του επίθεση δεν «δούλεψε» χάρη στην αποτελεσματική άμυνα της Καβάλας, με αποτέλεσμα να δοθεί το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς τόσο εντός του αγωνιστικού χώρου, όσο και στις κερκίδες.

Ο αγώνας

Το Μαρούσι με (εκνευριστική ορισμένες φορές) ευστοχία από την περιφέρεια πήρε το προβάδισμα στο 1ο 10λεπτο, που έφτασε ακόμα και στους 10 πόντους, όμως στο τέλος η διαφορά περιορίστηκε στους 3. Η Καβάλα συνέχισε να είναι κοντά, αλλά πίσω στο σκορ, μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν βγήκε μπροστά με 33-32! Στη συνέχεια προσπάθησε να ξεφύγει, έπαιρνε διαφορά που έφτανε και στους 6 πόντους, αλλά στη συνέχεια το Μαρούσι, κυρίως με τον βραχύσωμο Στασινό κατάφερνε να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα! Κάπως έτσι το παιχνίδι έφτασε στο τέλος με τη νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες!

Ξεχώρισαν οι «κοντοί»

Από την Καβάλα οι «κοντοί» Χουχούμης και Ναούμης, που έπαιξαν πολλά λεπτά μαζί (οι αντίπαλοι πίεζαν στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στην πάσα) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο Καμάρας με δύο μεγάλα τρίποντα έδειξε ότι μπαίνει σιγά – σιγά στο «πνεύμα» της ομάδας, ενώ πολύτιμα καλάθια σημείωσε ο Προδρόμου και ο Παππάς. Ο Κουμλέλης έδωσε «μάχες» κάτω απ’ τα καλάθια, ενώ πολύ καλός κυρίως στην άμυνα ήταν ο Φλιάτης. Όσο για τον Ετινόζα, τέθηκε εκτός από το 1ο 10λεπτο στην ουσία λόγω του τραυματισμού που είχε ήδη από την Πέμπτη.

Δεκάλεπτα: 20-23, 36-34, 50-50, 70-68
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 3, Χουχούμης 16 (4), Καμάρας 8 (2), Ναούμης 13 (2), Προδρόμου 11 (1), Κουμλέλης 6, Φλιάτης 2, Σκλήβας 2, Παπάς 9 (1), Σταματογιάννης.
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Κουκουλάς 8, Στασινός 17 (1), Ξυδάς 6 (2), Χατζηδάκης 7, Γκουαλτιέρι 2, Κανέλλης 3 (1), Λυκογιάννης 2, Σουρλής 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 8 (1), Μιχαλούτσος 7.