Α’ ΕΠΣΚ: Ορφέας και Θεαγένης οι κερδισμένοι

Τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων στην Α’ κατηγορία – Με νίκες προχώρησαν στην Β’ Κεραμωτή και Ορφάνι στον 1ο και 3ο όμιλο, έχασαν τα Αμισιανά στον 2ο

Οι Θεαγένης και Ορφέας Ελευθερούπολης ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι των εξ αναβολής αγώνων της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο. Η ομάδα της Θάσου κατάφερε να πάρει το διπλό στους Φιλίππους, ενώ της Ελευθερούπολης πήρε άνετη νίκη στο γήπεδο της, ενώ αντίθετα ο Θεολόγος έχασε έδαφος στην προσπάθεια του να πλησιάσει στην κορυφή με την «λευκή ισοπαλία» που παραχώρησε στη Ν. Καρβάλη στην τοπική ομάδα. Ο Ορφέας ήταν ανώτερος από τον Ατρόμητο και με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε το «τρίποντο». Στο 1ο μέρος σκόραραν οι Καπνόπουλος και Αναστασιάδης και στην επανάληψη ο Τελίδης και ο Αναστασιάδης σημείωσε το 2ο τέρμα του. Στους Φιλίππους ο Θεαγένης πήρε το προβάδισμα στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με τον Τσομπανόπουλο και στην επανάληψη ο Ηλιάδης έκανε το 0-2, για να μειώσει στο τελικό 1-2 ο Βασιλειάδης. Τέλος στη Ν. Καρβάλη η τοπική ομάδα, που παλεύει για την σωτηρία της, στάθηκε πολύ καλά στην άμυνα και πήρε τελικό τον πολύτιμο βαθμό.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των εξ αναβολής αγώνων καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

14. Ολυμπιακός Καβ. (αποχώρησε)

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Φίλιπποι, Θεολόγος ΑΕΚ Καβάλας, Κρηνίδες και Πλατανότοπος

Β’ ΕΠΣΚ: Έχασαν έδαφος τα Αμισιανά, συνεχίζουν ακάθεκτοι Ορφάνι, Κεραμωτή

Έχασε έδαφος στον 2ο όμιλο της Β’ κατηγορίας η πρωτοπόρος ομάδα των Αμισιανών με την ήττα της στο ντέρμπι με τον Αμυγδαλεώνα με 3-1, ενώ στον 1ο και τον 3ο όμιλο Κεραμωτή και Ορφάνι συνέχισαν ακάθεκτοι την πορεία τους.
Στον 1ο όμιλο, η Κεραμωτή με τα γκολ του Μανούσι στο 2ο ημίχρονο, πήραν το δύσκολο «διπλό» στον Ξεριά από τον Πανιώνιο, ενώ στο ντέρμπι Ποσειδώνας ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα με το πέναλτι του Πουλή το γκολ του Παπαδόπουλου από το 1ο μέρος. Το Χρυσοχώρι ξέσπασε με 5-1 επί της Παναγίας (που προηγήθηκε με τον Κοντάκη) με τα τέρματα των Αρσένογλου, Μουζίκα, Πανταζίδη, Κιούπη και Τσίρτσου. Ποταμιά και Γέροντας νίκησαν με το ίδιο σκορ (4-0) Λεκάνη και Μαριές, ενώ με 4-1 επικράτησε το Ποντολίβαδο των Μυρμιδόνων παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.
Στον 2ο όμιλο, ο Αμυγδαλεώνας ήταν σαφώς ανώτερος από τα Αμισιανά και νίκησε δίκαια. Προηγήθηκε νωρίς με τα γκολ των Μπόσβελη και Παπαβασιλείου, ο Μακεδονικός μείωσε με τον Λόλακα και στο 2ο μέρος ο Μπουραζάνης διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Ηρακλής νίκησε 1-0 τον ΠΑΟ Καβάλας με το γκολ του Μιχαηλίδη και με το ίδιο σκορ οι Ελπίδες επανήλθαν στις νίκες μετά από πολύ καιρό, κερδίζοντας τον Ζυγό με το τέρμα του Νικολαίδη. Η Καβάλα 2004 σ’ ένα ανοιχτό παιχνίδι κέρδισε 4-2 τον μαχητικό Αγ. Λουκά, ενώ στο Πολύστυλο Ασπίδα και Πρίνος έμειναν στο 2-2.
Τέλος, στον 3ο όμιλο το εξπρές του Ορφανίου δεν σταμάτησε ούτε στον Αγ. Ανδρέα όπου κέρδισε με 2-1 και έφτασε την διαφορά από τον 2ο στην βαθμολογία στους 10 πόντους! Ο Μαλουτά έκανε το 0-1 και ο Ζαχαριάδης το 0-2 για να μειώσει στο τέλος ο Μπαζιάμης. Οι Ελευθερές πέρασαν εύκολα από το Μελισσοκομείο κερδίζοντας με 4-0 την ΑΕ Πιερέων με τα γκολ των Κωνσταντάρα, Δανιηλίδη, Τσοχαταρίδη και Πέπα, ενώ επικράτησε με 2-0 του Ακροβουνίου με σκόρερ τους Καστανίδη και Μάρκου. Τέλος το Παλαιοχώρι νίκησε το Ελαιοχώρι με 1-0 με το γκολ του Μαστανιάδη, ενώ το Βυζάντιο επανήλθε στις νίκες με το 4-0 επί του ουραγού Παγγαίου.
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 15ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

11. Άγιος Λουκάς (10-51) 1

*** Από έναν δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Αμυγδαλεώνας και από έναν οι Πρίνος, Ζυγός, Καλλιράχη, Πολύστυλο, Αμισιανά και Ηρακλής Καβ.

11. Παγγαίο (3-69) -3

*** Από δύο αγώνες λιγότερους έχουν Αγ. Ανδρέας, ΑΕ Πιερέων και Βυζάντιο και από έναν Κάρυανη, Ελαιοχώρι, Παγγαίο και Παλαιοχώρι