Energean Kavala BC: Της «έκαψε» τη… γούνα [Φωτογραφίες]

Τεράστια νίκη 76-67 επί της Καστοριάς παρά τις απουσίες Ετινόζα και Κουμλέλη – Ζωντανή στην «μάχη» της παραμονής στην Α2

Μια τεράστια νίκη που την κρατά ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής στην Α2 Εθνική κατηγορία σημείωσε το απόγευμα του Σαββάτου (16/2) στο «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Επιβλήθηκε ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι της Καστοριάς με 76-67 και κέρδισε όχι μόνο 2 πολύτιμους βαθμούς αλλά και ψυχολογία και ηθικό εν όψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η τελική διαφορά των 9 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης που πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όταν η πλάστιγγα έγειρε προς το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, που είχε μια πολύ δύσκολη εβδομάδα λόγω των τραυματισμών (Ετινόζα και Κουμλέλης), αλλά και όχι μόνο… Η Καβάλα έπαιξε με πάθος και είχε λύσεις σε κάθε πρόβλημα που έβαζε ο αντίπαλος, που προφανώς θεωρούσε ότι θα κερδίσει τον αγώνα στην Καλαμίτσα γι’ αυτό και ο εκνευρισμός στο τέλος ήταν μεγάλος…

Για ακόμα μια φορά ο Καραπιπερίδης έπαιξε με δύο κοντούς (Χουχούμης και Ναούμης), μιας και η πίεση στην μπάλα ήταν βασικό στοιχείο της Καστοριάς και πήρε πολλές βοήθειες από το νεαρό Παπαζούδη ειδικά στην άμυνα! Πολύτιμες βοήθειες πήρε επίσης από τον Σκλήβα με τα σπουδαία κοψίματα που  ξεσήκωσαν την εξέδρα, αλλά κυρίως με τον Φλιάτη, που ήταν άριστος στα καθήκοντα του! Μάλιστα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο 2ο δεκάλεπτο, όταν σημείωσε σχεδόν όλους τους πόντους της Ένωσης με 3 τρίποντα και 3 δίποντα!!!

Ο αλάνθαστος Φλιάτης

Η Καστοριά, που έχει πολλούς έμπειρος και ικανότατους παίκτες, (ορισμένοι από τους οποίους όμως ήταν εριστικότατοι και πολύ καλοί γνώστες της… Γαλλικής, στα χνάρια του προπονητή τους), ξεκίνησε καλύτερα και πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Η Καβάλα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 3.29 πριν το τέλος του 1ου 10λεπτου με 13-13 με τρίποντο του Ναούμη, ενώ με δύο διαδοχικά 2ποντα του Σταματογιάννη στο τέλος έκανε το 20-15 για να κλείσει σε 20-17. Το 2ο 10λεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στον Γιώργο Φλιάτη, που ήταν εξαιρετικός τόσο στα αμυντικά του καθήκοντα όσο και στην επίθεση, όπου στην κυριολεξία ήταν αλάνθαστος. Όποτε σούταρε η μπάλα κατάληγε στο καλάθι! Η Καβάλα στο διάστημα αυτό έφτασε να προηγείται με 36-21, για να κλείσει στο +10 (40-30).

Η λύση ήρθε από τα τρίποντα…

Στο 3ο 10λεπτο, η πιεστική άμυνα της Καστοριάς, που έφερε πολλά λάθη στην άμυνα (ακόμα και παραβάσεις στην επαναφορά της μπάλας) και σύγχυση στην επίθεση, άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι όχι κάλυψαν την διαφορά, αλλά στο 1.45 βρέθηκαν και μπροστά με 47-50 και στο τέλος με 51-52, έχοντας ντάμπλ – σκορ με 11-22. Στο 4ο και τελευταίο μέρος, η Καβάλα παίζοντας υπό ασφυκτική πίεση, έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τα 3ποντα των Χοχούμη, Παπά και Ναούμη, ενώ στην άμυνα τα έδωσε όλα! Η νίκη σφραγίστηκε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Σκλήβα στο 1.11  όταν έγινε το 70-65 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.