Α’ ΕΠΣΚ: «Μίλησαν» στο τέλος Βύρων και Θεολόγος…

Οι πρωτοπόροι κέρδισαν στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων ΑΕΚ Καβάλας και Θεαγένη - Όλα τα αποτελέσματα της Α' και Β' κατηγορίας της ΕΠΣΚ

Με γκολ στα τελευταία λεπτά των τοπικών ντέρμπι «καθάρισαν» τη νίκη τόσο ο πρωτοπόρος Βύρων στο γήπεδο του Κωτσάλου, όσο και ο Θεολόγος στο Λιμένα επί του Θεαγένη. Έτσι συνεχίζουν την «μάχη» της κορυφής που απ’ ότι φαίνεται θα είναι υπόθεση για δύο μέχρι το τέλος της περιόδου. Στο ντέρμπι της Καβάλας, ο Βύρων μ’ ένα γκολ του Παντελίδη 5 λεπτά πριν από την συμπλήρωση του 90λεπτου, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τους παίκτες και τους παράγοντες της ΑΕΚ Καβάλας επικράτησε με 1-0 και διατηρήθηκε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Όσο για τον Θεολόγο, πήρε το ντέρμπι της Θάσου στο Λιμένα κόντρα στον Θεαγένη, με τον ίδιο τρόπο που πήρε και το εξ αναβολής παιχνίδι της Τετάρτης στον Πλατανότοπο. Στις καθυστερήσεις πήρε το μεγάλο «διπλό» από τον Φρίξο, στις καθυστερήσεις επικράτησε και στον Λιμένα και βρίσκεται σε απόσταση βολής από την πολυπόθητη 1η θέση.
Στο ντέρμπι των Λιμεναρίων ανάμεσα στην Αναγέννηση και τη Ν. Πέραμο, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό μετά το μεταξύ τους 0-0. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και η κόντρα της Ελευθερούπολης ανάμεσα στον Ορφέα και τον Πλατανότοπο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από δύο φορές. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν γκολ εμ τους Αναστασιάδη (πέναλτι) και Ντομί και οι φιλοξενούμενοι με τους Λαζαρίδη και Βερβερίδη. Όσο για τις Πηγές πήραν εύκολα τη νίκη στις Κρηνίδες κερδίζοντας 3-0 τον Κεραυνό με τα γκολ του Βλάχου. Πολύτιμη νίκη για τους Φιλίππους που επικράτησαν με 3-1 του Χαλκερού, ενώ η Ν. Καρβάλη πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ολυμπιακό Καβάλας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 16ης αγωνιστικής καθώς και η  βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣΚ: Βήματα ανόδου για Κεραμωτή και Αμισιανά

Ακόμα ένα σημαντικό βήμα προς την κατεύθυνση της ανόδου στην Α’ κατηγορία έκαναν οι πρωτοπόροι του 1ου και του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας, στην 16η αγωνιστική.
Στον 1ο όμιλο, η Κεραμωτή με τα γκολ που σημείωσαν οι Δεσύλλας και Ρομέο 2 πέρασε και από την έδρα των Μυρμιδόνων κερδίζοντας με 3-1, έχοντας 12 ολόκληρους βαθμούς διαφορά από την 2η θέση! Εκεί βρίσκεται μόνος ο Απόλλων Χρυσοχωρίου που είναι ο μόνος από τις 3 ομάδες που ακολουθούσαν που κατάφερε να κερδίσει. Νίκησε εύκολα στη Θάσο τις Μαριές με 5-0, ενώ το Αγίασμα έμενε στο μηδέν στο γήπεδο του με το Ποντολίβαδο και ο Ποσειδώνας στο 2-2 με τον Γέροντα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Παναγία πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα κερδίζοντας στο μεγάλο γειτονικό ντέρμπι την Ποταμιά με 3-1, ενώ ο Ξεριάς πήρε το «διπλό» στην Λεκάνη από τον Ατρόμητο με 2-1.
Στον 2ο όμιλο, τα Αμισιανά επέστρεψαν στις νίκες κερδίζοντας με 2-0 τον Αγ. Λουκά και έφτασαν στους 10 τους βαθμούς της διαφορά από τη 2η θέση, όπου  βρίσκεται ο Αμυγδαλεώνας που έχασε έδαφος με το 0-0 που έφερε με τον Άρη Ζυγού.  Ο Ηρακλής Καβάλας νίκησε τις Ελπίδες με 3-1, ενώ ο ΠΑΟ Καβάλας 1-0 την Ασπίδα Πολυστύλου. Τέλος, το άλλο ντέρμπι της Θάσου μεταξύ του Πρίνου και της Καλλιράχης έληξε χωρίς νικητής με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μια φορά.
Στον 3ο όμιλο, υπήρχε ρεπό και έτσι προγραμματίστηκαν να διεξαχθούν δύο εξ αναβολής αγώνες. Ωστόσο έγινε μόνο μια μιας και η αναμέτρηση του Βυζαντίου με το Ελαιοχώρι στο Κοκκινόχωμα αναβλήθηκε εκ νέου, λόγω του βαρύτατου πένθους που υπάρχει στο Ελαιοχώρι, από το θάνατο του Παναγιώτη Ξανθόπουλου. Στη μνήμη του αδικοχαμένου 25χρονου κρατήθηκε μάλιστα ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη όλων των αγώνων του Σαββατοκύριακου στην ΕΠΣΚ. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ο Αγ. Ανδρέας δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί με 4-1 επί της ΑΕ Πιερέων και με τους 3 βαθμούς που κέρδισε προωθήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 16ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

11. Άγιος Λουκάς (10-53) 1

*** Από έναν δύο αγώνες λιγότερους έχει ο Αμυγδαλεώνας και από έναν οι Πρίνος, Ζυγός, Καλλιράχη, Πολύστυλο, Αμισιανά και Ηρακλής Καβ.

11. Παγγαίο (3-69) -3

*** Το Βυζάντιο έχει από δύο αγώνες λιγότερους και από έναν οι Αγ. Ανδρέας, ΑΕ Πιερέων, Κάρυανη, Ελαιοχώρι, Παγγαίο και Παλαιοχώρι