Energean Kavala BC: Ούτε και με το Πευκοχώρι…

Μεγάλωσε η λίστα με τις εκτός έδρας αποτυχίες της ομάδας μπάσκετ της Καβάλας – Ήττα 76-66 με από το Πευκοχώρι στο κλειστό του Αγίου Παύλου

Μπορεί να ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι, μπορεί να πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αλλά και όταν τα έχασε να συνέχισε να προσπαθεί και να είναι μέσα στο παιχνίδι, όμως ακόμα και έτσι η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας δεν μπόρεσε να αποφύγει την μοίρα της στα εκτός έδρας παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, που είναι η… ήττα! Στο κομβικής σημασίας παιχνίδι με την ομάδα της Ευρώπης Πευκοχωρίου, στο κλειστό γυμναστήριο του Αγ. Παύλου Χαλκιδικής, έχασε με 76-66 και φυσικά παρέμεινε κάτω από την γραμμή του απ’ ευθείας υποβιβασμού.

Ξεκίνησε καλά, αλλά…

Η ομάδα του Ανδρέα Καραπιπερίδη, που όπως αναμενόταν δεν αγωνίστηκε με τον Ετινόζα αλλά ο Κουμλέλης μπόρεσε να βοηθήσει, μπήκε δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του 1ου 10λεπτου, το οποίο όμως έληξε ισόπαλο με 21-21. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παρά τις προσπάθειες της Καβάλας.  Το ημίχρονο έκλεισε με +6 γι’ αυτούς και έφτασε στο +15 στα μέσα του 3ου μέρους, το οποίο όμως έκλεισε και πάλι στο +6 ύστερα από πολύ καλή παρουσία της Καβάλας στην επίθεση και στην άμυνα. Το Πευκοχώρι όμως ξεκινώντας με 9-0 στο 4ο μέρος της αναμέτρησης, στην ουσία «καθάρισε» το παιχνίδι φτάνοντας το σκορ στο 37’ στο 68-54. Δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (71-55) και το μόνο που κατάφερε η Καβάλα ήταν να την περιορίσει στο τελικό 76-66.

Από την Ένωση ο μόνος παίκτης με διψήφιο νούμερο στην επίθεση ήταν ο Χουχούμης που σημείωσε 14 πόντους, ενώ από 9 πέτυχαν οι Καμάρας, Σταματογιάννης και Ναούμης.

Δεκάλεπτα: 21-21, 39-33, 59-53, 76-66

Ευρώπη Π. (Μελετιάδης): Τσούκας 3 (1), Τζουβάρας 2, Ακεψιμαΐδης 5 (1), Ελευθεριάδης 19 (1), Βελισσαρίου 1, Κιτσούλης 18 (1), Καμπουρίδης 3, Γκατζιάς 11 (2), Μανούσος 14.

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Χουχούμης 14, Παπαζούδης 6 (2), Καμάρας 9 (1), Ναούμης 9 (3), Προδρόμου 5, Κουμλέλης 6 (1), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 2, Σκλήβας 3, Παπάς 3, Σταματογιάννης 9 (1).