ΓΣΕ: Πέρασε (73-77) κι απ’ τον Λαγκαδά

Συνεχίζει την σπουδαία πορεία της με κατεύθυνση την… Α2 η ομάδα της Ελευθερούπολης κερδίζοντας και στην έδρα του Ερμή

Με την κεκτημένη ταχύτητα από την σπουδαία νίκη της προηγούμενης εβδομάδας επί του Ανατόλια στην Ελευθερούπολη, ο ΓΣΕ πήγε το απόγευμα της Κυριακής (3/3) στο Λαγκαδά και πήρε ακόμα μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να πάρει την άνοδο στην Α2 Εθνική. Κέρδισε 77-73 και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον μεγάλο της αντίπαλο το Αγρίνιο που νίκησε στην παράταση τους Φαίακες στην Κέρκυρα με 75-73 (κα. 68-68). Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, όταν κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά στο 3ο 10λεπτο και από 36-35 του 1ου ημιχρόνου να βρεθεί μπροστά με 50-58. Παρά την πίεση που δέχτηκε στο 4ο και τελευταίο μέρος του αγώνα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και τελικά να επικρατήσει με 73-77. Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο από τους παίκτες της ομάδας όσο και από αρκετούς φίλους της που βρέθηκαν στο Λαγκαδά για να της συμπαρασταθούν. Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΣΕ θα υποδεχτεί την Χαλκηδόνα, ενώ το Αγρίνιο τον Μακεδονικό.

Δεκάλεπτα: 16-15, 36-35 , 50-58, 73-77
Διαιτητές: Τσιαπλής-Ξέρας
Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήνου 14 (4), Αλτίνης 3 (1), Μάρουσιτς 14 (1), Τσιρογιάννης 5, Νώτης 4, Παρίτσης 8, Πλιούκας 1, Γκαμούρας 24, Πιλκούδης
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Κελεσίδης 2, Στυλίδης 14 (1), Ιωάννου 14 (3), Απαζίδης 7 (2), Σταμπουλής 12 (1), Χαρισμίδης 9, Βοϊβατόπουλος 12, Καραγιώργος 7

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Χαλκηδόνα – ΧΑΝΘ. 81-84
Εσπερος Λαμίας – Γέφυρα  67-60
Στρατώνι – Φίλιππος Βέροιας 69-52
Φαίακας Κέρκυρας – Αγρίνιο 73-75 (κ.α. 68-68)