Β’ ΕΠΣΚ: Κυπελλούχος του 2ου ομίλου ο Ηρακλής Καβάλας

Ο «γηραιός» κέρδισε στον τελικό τον Κεραυνό Καλλιράχης με 2-1 στη Θάσο – Εκτός έδρας νίκες για τους φιλοξενούμενους στα 3 από τα 4 εξ αναβολής παιχνίδια του Σαββατοκύριακου

Ο Ηρακλής Καβάλας είναι ο πρώτος τροπαιούχος του νεοσύστατου θεσμού του κυπέλλου κατηγοριών της ΕΠΣΚ, στον 2ο όμιλο της Β’ κατηγορίας. Στον μεγάλο τελικό που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (9/3) στο γήπεδο του Ποτού στη Θάσο κέρδισε τον Κεραυνό Καλλιράχης με 2-1, ύστερα από έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος!

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Ηρακλή να ξεκινάει δυνατά στην αναμέτρηση και να καταφέρνει να ανοίγει σχετικά νωρίς το σκορ με τον Μιχαηλίδη στο 15οι λεπτό. Στη συνέχεια εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 2-0, πέντε λεπτά πριν από την συμπλήρωση του 1ου 45λεπτου. Στο 2ο μέρος όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε, μιας και ο Κεραυνός ανέβασε την απόδοση και έτσι κατάφερε να μειώσει στο 50ο λεπτό με τον Αυντίου, που έκανε το 2-1. Απ’ εκεί και πέρα πίεσε την εστία των τυπικά γηπεδούχων, έχασαν ορισμένες καλές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν! Έτσι έμειναν με την ικανοποίηση της μεγάλες προσπάθειας και της πολύ καλής εικόνας που είχαν στο πρώτο τελικό όπου συμμετείχαν στην ιστορία τους και το τρόπαιο πήγε στον «γηραιό» της Καβάλας.

Ο τελικός φιλοξενήθηκε άψογα από την Δόξα Θεολόγου – Ποτού και εκτός του αρκετού κόσμου που βρέθηκε στο γήπεδο για να τον παρακολουθήσει, εκεί ήταν ο βουλευτής Καβάλας Νίκος Παναγιωτόπουλος καθώς και ο δήμαρχος του νησιού Κώστας Χατζηεμμανουήλ, που έκαναν και τις απονομές στους κυπελλούχους αλλά και τους φιναλίστ. Την ΕΠΣΚ εκπροσώπησαν ο αντιπρόεδρος της Δημήτρης Ρουμελιώτης και τα μέλη της διοίκησης Γιώργος Πριονίδης και Παναγιώτης Διακουμής.

Οι φιλοξενούμενοι  κερδισμένοι στα εξ αναβολής

Μόνο ο Αμυγδαλεώνας κατάφερε να κερδίσει στο γήπεδο του στα 4 εξ αναβολής παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας που πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο. Στα άλλα 3 οι φιλοξενούμενοι εύκολα ή δύσκολα πήραν το τρίποντο.

Στον 1ο όμιλο, η Παναγία αν και ξεκίνησε τον εκτός έδρας αγώνα της στη Λεκάνη με 10 παίκτες κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 και να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα με το γκολ που πέτυχε ο Παπακώστας. Αντίθετα οι γηπεδούχοι του Ατρόμητους έχασαν σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για να διεκδικήσουν την σωτηρία τους.

Στον 2ο όμιλο, ο Αμυγδαλεώνας πήρε το ντέρμπι με τον Άρη Πρίνου με το ίδιο σκορ (1-0), ύστερα από έναν δυνατό αγώνα, όπου στην αρχή είχε μεν την υπεροχή και τις ευκαιρίες αλλά στη συνέχεια η ομάδα της Θάσου ανέβασε την απόδοση της αλλά δεν κατάφερε να ανταποδώσει. Το γκολ για την Δόξα σημείωσε ο Ρίζος στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης και μ’ αυτό η ομάδα του πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας, με δύο βαθμούς λιγότερους από τα Αμισιανά που είναι στην 1η θέση.

Στον 3ο όμιλο, το ντέρμπι των ουραγών ανάμεσα στο Παγγαίο και την ΑΕ Πιερέων έληξε με νίκη των φιλοξενούμενων με 3-1, ενώ στο Κοκκινόχωμα το Ελαιοχώρι επικράτησε του Βυζαντίου με 2-1.  Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στα εξ αναβολής παιχνίδια της Β’ κατηγορίας έχουν ως εξής: