ΑΟ Καβάλα: Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές [φωτογραφίες]

Αγχωτικό αλλά πολύτιμο «διπλό» στο Καλαμπάκι με επική ανατροπή μέσα σε 10 λεπτά, από το 1-0 στο τελικό 1-3 – Έξαλλοι πανηγυρισμοί σε αγωνιστικό χώρο, κερκίδες και αποδυτήρια

Aπό την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε 10 λεπτά πέρασαν όλοι οι Καβαλιώτες που βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στο Καλαμπάκι. Η ομάδα ήθελε τη νίκη για να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας της Γ’ Εθνικής και στο 80ο λεπτό βρέθηκε να χάνει με 1-0 από την τοπική ΑΕΚ από μια στημένη φάση! Δεν το έβαλε κάτω όμως και μέσα σε 10 λεπτά όχι μόνο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πέρασε μπροστά στο σκορ αλλά έδωσε και διαστάσεις στη νίκη της επικρατώντας με 1-3, προκαλώντας ρίγη συγκίνησης και έξαλλους πανηγυρισμούς στους φιλάθλους της που κατέκλυσαν την κερκίδα του γηπέδου!

Μπορεί στην κυριολεξία να «βγήκε η ψυχή» όλων, αλλά στο τέλος αποζημιώθηκαν με μια σπουδαία νίκη, που την φέρνει με το ένα πόδι στην παραπάνω κατηγορία (όποια και να είναι αυτή), μιας και ακολουθεί το παιχνίδι με την Αλεξανδρούπολη στο «Ανθή Καραγιάννη» και το εκτός έδρας με την Ασπίδα στην Ξάνθη.

Ο ΑΟΚ είχε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και πίεζε τους γηπεδούχους, που σε όλη την διάρκεια του αγώνα απείλησαν μόνο δύο φορές. Μια στις αρχές του 2ου μέρους όπου είχαν δοκάρι και μια στο 80’ όταν ο Μίτρε έκανε το 1-0. Η Καβάλα από τη μεριά της στο πρώτο μισό του αγώνα δεν κατάφερε να διασπάσει την διπλή ζώνη άμυνας του Καλαμπακίου. Στην επανάληψη η πίεση συνεχίστηκε και η πίστη στη νίκη δεν έφυγε ούτε όταν έμεινε πίσω στο σκορ. Στο 83’ ο Βαλαβανόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας με κεφαλιά το 1-1 και στο 85’ ο Λίτσκας (λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του αγώνα) λύτρωσε τους πάντες γράφοντας το 1-2 με δυνατό σουτ, μέσα σε πανζουρλισμό πανηγυρισμών στο γήπεδο και στην εξέδρα. Το «κερασάκι» στην τούρτα ήρθε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Βαλαβανόπουλο που διαμόρφωσε το τελικό 1-3 και έδωσε το έναυσμα να ξεκινήσει το σύνθημα που όλοι ήθελαν να τραγουδήσουν από την αρχή της χρονιάς! «Νάτοι, νάτοι οι πρωταθλητές…»!

Οι συνθέσεις
Καβάλα: Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Τόσκας, Κασμερίδης, Κέρθι (66’ Γεμιστός), Τσούτσης (46’ Βαλαβανόπουλος), Γιαντσίνοβιτς (84’ Λίτσκας), Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος (89’ Τουμανίδης), Μαρκόπουλος.
ΑΕ Καλαμπακίου: Κελετζής, Θεοδοσιάδης (64’ Μαυροβασίλης), Κουσίδης, Καλογκίρι, Μίτρε, Κασαπίδης (87’ Σερέτης), Τσερκέζος, Βασιλειάδης, Στάικος (70’ Γεωργιάδης), Τζιβανάκης (80’ Κωνσταντινίδης), Ντόβας.

Γ’ Εθνική: Δεν άλλαξε το σκηνικό σε κορυφή και ουρά

Τρείς στροφές πριν από το τέλος της περιόδου στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, η κατάσταση τόσο στην κορυφή όσο και στην ουρά της βαθμολογίας δεν άλλαξε. Η Καβάλα με τη νίκη της με 3-1 στο Καλαμπάκι διατήρησε την διαφορά του ενός βαθμού από το Νέστο που νίκησε εύκολα 3-0 τον ΠΑΟ Κοσμίου, ενώ στην ουρά η Πέρνη με τον βαθμό που πήρε στις καθυστερήσεις στο Κιλκίς εξασφάλισε σε πολύ μεγάλο βαθμό την σωτηρία της. Όσο για τον Αετό επικράτησε με 1-0 του Άρη Αβάτου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής: