Α’ ΕΠΣΚ: Ο Θεολόγος έγραψε ιστορία!

Η ομάδα της Θάσου πήρε το «διπλό» στην Ελευθερούπολη επί του Ορφέα με 1-2, με γκολ στο 90ο λεπτό και εξασφάλισε τον τίτλο του πρωταθλητή για πρώτη φορά στην ιστορία της

Ιστορικές στιγμές ζούνε στη Δόξα Θεολόγου – Ποτού. Η ομάδα της Θάσου που πέρασε με νίκη 2-1 από την Ελευθερούπολη κόντρα στον Ορφέα κατέκτησε μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ και για πρώτη φορά στην ιστορία της εξασφαλίζει την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Το γκολ της… ανόδου, μια αγωνιστική πριν το τέλος της αγωνιστικής περιόδου, σημειώθηκε στο 90ο λεπτό από τον Μουσά και πανηγυρίστηκε έξαλλα από ποδοσφαιριστές και τους φίλους της ομάδας. Ο Ορφέας πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 30ο λεπτό με τον Σολακίδη, αλλά ο Θεολόγος απάντησε με τον Τσανακτσόγλου στο 45ο λεπτό κάνοντας το 1-1, ενώ φύλαγε το… καλό για το τέλος!

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Βρασίδας Ν. Περάμου δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί του Μέγα Αλέξανδρου Φιλίππων με 3-1, ενώ στα Λιμενάρια η Αναγέννηση με τον Άρη Πηγών, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις από το μεταξύ τους 3-3, που διαμορφώθηκε μετά από ένα ανοιχτό παιχνίδι. Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και οι αναμετρήσεις της Ν. Καρβάλης με τις Κρηνίδες (0-0) καθώς και της ΑΕΚ Καβάλας με τον Θεαγένη. Τέλος στον Πλατανότοπο, ο Φρίξος αξιοποίησε για ακόμα μια φορά την έδρα του επικρατώντας με 3-1 του Χαλκερού. Όσο για το Βύρωνα, πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ολυμπιακό Καβάλας, αλλά πλέον δεν μπορεί να καλύψει την διαφορά των 4 βαθμών που τον χωρίζουν από τον Θεολόγο στην μια αγωνιστική που απομένει μέχρι το τέλος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 25ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Ολυμπιακός Καβ. – Χαλκερό

Μπαράζ ανόδου – παραμονής: «Χ»ωρίς νικητή στην άνοδο, προβάδισμα Ζυγού στη σωτηρία

Χωρίς νικητή έληξε η πρώτη «μάχη» της ανόδου στους αγώνες μπαράζ για τον προβιβασμό στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ που πραγματοποιήθηκε στο ουδέτερο γήπεδο της Ν. Καρβάλης ανάμεσα στο Χρυσοχώρι και τα Αμισιανά! Αντίθετα στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την εξασφάλιση της παραμονής στην Β’ κατηγορία ο Άρης Ζυγού έκανε το πρώτο βήμα προς τον στόχο του σε βάρος της Παναγίας.

Για την άνοδο στην Α’ κατηγορία, Χρυσοχώρι και Αμισιανά έμειναν στο 2-2, με τους τυπικά γηπεδούχους να σώζουν την παρτίδα δύο λεπτά πριν από την συμπλήρωση του 90λεπτου, όταν ισοφάρισαν με το Νικολόπουλο. Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 1ο μέρος με τον Τσίρτσο, αλλά ο Μακεδονικός απάντησε λίγο πριν το 45’ με τον Βαμβακίδη και πήρε το προβάδισμα στην επανάληψη με τον Λόλακα που έκανε το 1-2.

Για την εξασφάλιση της σωτηρίας, ο Ζυγός πήρε τη νίκη με γκολ του Κρόκου στο 83ο λεπτό με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 1-2. Η ομάδα της Θάσου μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με τον Κοντάκη στο 10ο λεπτό, αλλά 10 λεπτά αργότερα ο Γερμανίδης έκανε το 1-1. Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Άρης είχε και χαμένο πέναλτι στο 60’ με τον Μήτσιο.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της 1ης αγωνιστικής καθώς και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής