Καβάλα BC: Επέστρεψε με την πρόκριση (56-68) από τα Γρεβενά

Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη πέρασε στον 2ο γύρο του κυπέλλου Ελλάδος και στην επόμενη φάση θα υποδεχτεί το Αγρίνιο

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις για την αγωνιστική περίοδο 2019-2020 η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, μιας και στον 1ο γύρο του κυπέλλου Ελλάδος επικράτησε του Πρωτέα στα Γρεβενά με 56-68 και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του θεσμού. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, παίζοντας σπουδαία άμυνα ειδικά στο 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης, όταν δέχτηκε μόνο 24 πόντους, ενώ από την άλλη μεριά σ’ αυτό το διάστημα κατάφερε να σημειώσει 46! Έτσι κατάφερε όχι μόνο να καλύψει την διαφορά των 10 πόντων με τους οποίους έχασε στο ημίχρονο, αλλά στο 4ο δεκάλεπτα πήρε και διαφορά και τελικά την άνετη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποστολή της Καβάλας ήταν πολύ δύσκολη, δεδομένου ότι είχε να αντιμετωπίσει μια νεοφώτιστη στη Β’ Εθνική κατηγορία, που συμμετείχε για πρώτη φορά στο θεσμό του κυπέλλου Ελλάδος. Πέρσι πήρε την άνοδο έχοντας κρατήσει αήττητη την έδρα της και ήθελε να συνεχίσει και φέτος… Η αξία της νίκης για την Ένωση, γίνεται πολύ μεγαλύτερη λόγω και των απουσιών με τις οποίες παρουσιάστηκε στο γήπεδο. Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 11-6, 32-22, 44-45, 56-68.

Και τώρα το Αγρίνιο

Επόμενος αντίπαλος για το συγκρότημα της Καβάλας είναι το Αγρίνιο, το οποίο θα υποδεχτεί στο «Αλ. Δήμογλου» το απόγευμα του Σαββάτου 21 Σεπτεμβρίου στις 5 το απόγευμα. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου της διοργάνωσης έχουν ως εξής:

Φιλική ισοπαλία για τον ΓΣΕ στο Ανατόλια

Εν τω μεταξύ την ίδια ώρα ο ΓΣ Ελευθερούπολης που προετοιμάζεται για την παρθενική του παρουσία στην Α2 Εθνική κατηγορία, βρέθηκε στην Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει το Ανατόλια, που πέρσι πήρε τον τίτλο στον Βόρειο Όμιλο της Β’ Εθνικής. Το αποτέλεσμα της φιλικής αναμέτρησης ήταν… «Χ» (65-65), μιας οι ομάδες αποφάσισαν να μην δώσουν παράταση. Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν 13-19, 33-38, 51-49, 65-65.