Α’ ΕΠΣ Καβάλας: 3 στα 3 για Ορφέα και Ορφάνι

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στην Α’ και στους δύο ομίλους της Β’ κατηγορίας

Ορφέας Ελευθερούπολης και Ορφάνι οδηγούν την κούρσα στην βαθμολογία της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, μετά την ολοκλήρωση της 3ης αγωνιστικής έχοντας μόνο νίκες στο ενεργητικό τους. Ο Ορφέας πέρασε με επιτυχία από τη δυνατή έδρα της Κεραμωτής με 2-0, ενώ το Ορφάνι αν και δυσκολεύτηκε ξεπέρασε την αντίσταση του Πλατανότοπου στο εντός έδρας παιχνίδι. Ο Ορφέας πήρε τη νίκη, παίζοντας δυνατά στο 1ο μέρος, με τα δύο γκολ που σημείωσε ο Τζαπέγια, ενώ το Ορφάνι επικράτησε με το εύστοχο πέναλτι του Λόλη στο 2ο ημίχρονο. Όσο για την ΑΕΚ Καβάλας γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από μια μεγάλη μάχη που έδωσε στο Χρυσοχώρι, το οποίο επικράτησε τελικά με 3-2.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο Βερούλειο, που άνοιξε τις πόρτες του (τουλάχιστον για τις ανδρικές ομάδες), όπου Βύρων και Άρης Πηγών μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μετά το τελικό 2-2. Όσο για τον Αμυγδαλεώνα πήρε την πρώτη του φετινή νίκη στο ντέρμπι στη Ν. Πέραμο κόντρα στον Βρασίδα με το γκολ που σημείωσε ο Αβραμίδης στο 72ο λεπτό της συνάντησης. Στα άλλα δύο παιχνίδια της αγωνιστικής, η Φωλιά επικράτησε με 1-0 του Χαλκερού, ενώ Λιμενάρια και Ν. Καρβάλη έμειναν στο 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Αμυγδαλεώνας – Πηγές

Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Μόνο 3 ομάδες χωρίς απώλειες…

Ο Πρίνος με τον Ζυγό στον 1ο όμιλο και οι Ελευθερές στον 2ο είναι ο μοναδικές ομάδες που δεν έχουν καμία απώλεια στην πορεία τους στην Β’ κατηγορία της ΕΠΣΚ μετά και την συμπλήρωση της 3ης αγωνιστικής.

Στον 1ο όμιλο το Αγίασμα με δύο γκολ στο 1ο ημίχρονο πήρε το «διπλό» από τον Ποσειδώνα, ενώ στο ντέρμπι της Θάσου Θεαγένης και Καλλιράχη έμειναν στο 1-1 με τον Καραντόλα θα ανοίγει το σκορ στο 65 και η ισοφάριση να έρχεται 10 λεπτά αργότερα. Στον Πρίνο, ο Άρης υποδέχτηκε την Καβάλα 2004 και μετά από ένα δυνατό παιχνίδι επικράτησε με 4-2. Στο Βερούλειο στάδιο ο Ηρακλής   ενώ στην Λεκάνη. Όσο για την Γραβούνα πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Πανιώνιο Ξεριά. Ο Ζυγός με το μεγάλο «διπλό» επί του Ηρακλή με 3-2 παρέμεινε στην κορυφή, ενώ εκτός έδρας κέρδισε και το Ποντολίβαδο (1-0 τον Αγ. Λουκά)

Στον 2ο όμιλο, ΑΕ Πιερέων και Κρηνίδες κατάφεραν μετά από δυνατά παιχνίδια να κερδίσουν στο γήπεδο τους, τις Ελπίδες και το Ακροβούνι με το ίδιο σκορ (3-2), ενώ ο Κεραυνός Ελευθερών πέρασε άνετα με 5 γκολ από την Θάσο κερδίζοντας στην Παναγία τον Αίαντα με 2-5. Στο Κοκκινόχωμα το Βυζάντιο διέλυσε την Ποταμιά με 7-1, ενώ Αγ. Ανδρέας και Αμισιανά κέρδισε με το ίδιο σκορ (4-2) Κάρυανγ και Παγγαίο αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής: