Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Ορφέας και Ορφάνι, μόνοι στην κορυφή

Μόνο οι δύο ομάδες του δήμου Παγγαίου έκαναν το 4 στα 4 και «συγκατοικούν» στο ρετιρέ της βαθμολογίας – 3 ομάδες με άπταιστη διαδρομή στους 2 ομίλους της Β’ κατηγορίας

Το αήττητο σερί για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι συνεχίστηκε για τον Ορφέα Ελευθερούπολης και τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Ορφέας δυσκολεύτηκε μόνο στο 1ο ημίχρονο στον αγώνα που έδωσε στην Ελευθερούπολη κόντρα στα Λιμενάρια, όμως στην επανάληψη μέσα σε 30 λεπτά σημείωσε 4 γκολ και μετέτρεψε ένα δύσκολο αγώνα σε μεγάλη νίκη. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Τζαπέγια στο 64’, Προβατίδης στο 66’, Βακιρτζής στο 90’ με πέναλτι και Γιαλαμής στις καθυστερήσεις.

Όσο για το Ορφάνι, γνώριζε από την αρχή ότι είχε ένα πολύ δύσκολο έργο στην έδρα του Χαλκερού, ωστόσο κατάφερε να πετύχει την αποστολή του επικρατώντας με 2-1.

Στον Αμυγδαλεώνα, η Δόξα σημείωσε την δεύτερη σερί νίκη της, πρώτη εντός έδρας, κερδίζοντας τον Άρη Πηγών με 3-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 1ο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 με τα γκολ των Τσαρουχά και Παυλίδη. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Αθανάσακη και μπήκαν στο παιχνίδι, όμως ο Ευκαρπίδης στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το ντέρμπι του Νέστου ανάμεσα στην Κεραμωτή και το Χρυσοχώρι έληξε χωρίς νικητή μιας και καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ η Ν. Καρβάλη επιβλήθηκε της Ν. Περάμου με 1-0 με εύστοχο πέναλτι του Χατζηβασιλειάδη στο 80ο λεπτό. Στ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Ξεχώρισαν Ζυγός, Πρίνος και Ελευθερές

Ο Ζυγός με τον Πρίνο στον 1ο όμιλο και οι Ελευθερές στον 2ο είναι οι 3 ομάδες που συνέχισαν χωρίς απώλειες μετά την συμπλήρωση της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ.

Στον 1ο όμιλο, ο Πρίνος πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ξεριά και έκανε το 4 στα 4, ενώ ο Ζυγός επικράτησε με 2-0 του Θεαγένη, και μοιράζεται την 1η θέση. Πιο πίσω ο Ηρακλής, εκμεταλλεύτηκε την έδρα του νικώντας την Γραβούνα με 2-0, ενώ Αγίασμα και Καβάλα 2004 φιλοδώρησαν με 5 γκολ Αγ. Λουκά και Ποσειδώνα αντίστοιχα. Η Καλλιράχη δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί με 3-0 της Λεκάνης, ενώ ο ΠΑΟ Καβάλας δυσκολεύτηκε μεν αλλά κέρδισε με 1-0 το Ποντολίβαδο.

Στον 2ο όμιλο, αυτός που οδηγά μόνος του την κούρσα είναι ο Κεραυνός Ελευθερών που νίκησε και στο ντέρμπι με τον Αγ. Ανδρέα με 2-0. Το Παγγαίο κέρδισε σ’ ένα ανοιχτό παιχνίδι την Παναγία, ενώ το Βυζάντιο έμεινε στο 1-1 με την Ασπίδα στο Πολύστυλο. Οι Κρηνίδες με αντεπίθεση στο 2ο μέρος νίκησε με 4-0 τις Ελπίδες, ενώ ΑΕ Πιερέων και Παλαιοχώρι πήραν  σπουδαίες νίκες στις έδρες της Ποταμιάς και των Φιλίππων αντίστοιχα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής: