Ήττες στις λεπτομέρειες για ΓΣ Ελευθερούπολης και Καβάλα BC

Οι αγώνες των ομάδων της Καβάλας με Χαρίλαο Τρικούπη και Μαχητές σε Ελευθερούπολη και Θεσσαλονίκη – Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στην Α2 και την Β’ Εθνική κατηγορία

Με το… αριστερό ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα πρωταθλήματα της Α2 και της Β’ Εθνικής στο μπάσκετ οι ομάδες του ΓΣ Ελευθερούπολης και της Καβάλα BC. Μπορεί να πάλεψαν μέχρι το τέλος τα παιχνίδια με Χαρίλαο Τρικούπη και Μαχητές, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα. Ο ΓΣΕ έχασε στην έδρα του με 87-91 και η Καβάλα στη Θεσσαλονίκη με 71-70

ΓΣ Ελευθερούπολης: Ήττα στις λεπτομέρειες (87-91) από το Μεσολόγγι

Το ντεμπούτο του ΓΣΕ στην Α2 Εθνική κατηγορία δεν έφερε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ηττήθηκε με 87-91 σ’ ένα παιχνίδι όπου πάλεψε πάρα πολύ μέχρι το τέλος, αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες από έναν πιο έμπειρο αντίπαλο όπως ο Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου. Στο κατάμεστο κλειστό της Ελευθερούπολης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που αποδείχτηκαν πιο τυχεροί στο τέλος και κέρδισαν…
Δεκάλεπτα: 18-23, 40-38, 59-60, 87-91
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 21, Γοργόνης 10, Τσούτσος, Γκέλιος, Μοτσενίγος 15 (4), Καραγιώργος, Σταμπουλής 12, Καμπουρίδης 12, Μπένας 12, Δεληγεώργης 5.
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 15 (3), Αντωνάκης 15 (2), Ναούμης 2, Ράπτης 23, Οικονομόπουλος 14 (4), Μαργέλης 1, Γκάτζιος, Βασιλόπουλος 13 (3), Σκουλίδας 8 (2).

Κυριάκος Παπαδόπουλος: «Ίσως παλέψαμε με λάθος τρόπο»

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του ΓΣΕ Κυριάκος Παπαδόπουλος δήλωσε ότι «η νίκη κρίθηκε στο τέλος όταν ο αντίπαλος κατάφερνε να απαντάει σε κάθε καλάθι που εμείς σημειώναμε, σκοράροντας και από το τρίποντο και από τις βολές, ενώ εμείς όχι. Η συνέχεια για εμάς είναι δουλειά και μόνο δουλειά. Έχουμε 8 νέους παίκτες σε σχέση με πέρσι και είναι δύσκολο να βγάζουμε ομοιογένεια και να βγάζουμε αυτοματισμούς αμυντικά και επιθετικά. Τα παιδιά παλέψανε, και δεν έχω παράπονο απ’ αυτό, αλλά ίσως πάλεψαν με το λάθος τρόπο».

Όσο για τον Διογένη Γοργόνη, τόνισε ότι «ήμασταν σε όλο το παιχνίδι κοντά στο σκορ ενώ στο τέλος έβαλε ο αντίπαλος κάποια μεγάλα σουτ και πήρε τελικά τη νίκη. Στο τέλος δεν είχαμε τη συγκέντρωση που θα έπρεπε και τελικά χάσαμε στις λεπτομέρειες. Για τον κόσμο της ομάδας εύχομαι και ελπίζω να συνεχίζουν να μας στηρίζουν και θα έρθουν τα μεγάλα αποτελέσματα και οι νίκες για την ομάδα μας».

Καβάλα BC: Ήττα στον πόντο (71-70) από τους Μαχητές

Ήττα στον πόντο, με 71-70, γνώρισε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής η ομάδας μπάσκετ της Καβάλας. Έχασε στη Θεσσαλονίκη από τους Μαχητές Πεύκων, σ’ ένα παιχνίδι που όπως χάθηκε στις λεπτομέρειες έτσι θα μπορούσε να είχε κερδιθεί. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο 3ο δεκάλεπτο και την Καβάλα να «μαζεύει» την διαφορά στο 4ο. Λίγα δεύτερα πριν το τέλος οι Μαχητές προηγήθηκαν με 71-67 και η Καβάλα με τρίποντο μείωσε σε 71-70, είχε δε την ευκαιρία περάσει μπροστά όμως ένα μπάσιμο δεν είχε την κατάληψη που όλοι ήθελαν. Στα 2 δευτερόλεπτα έγινε φάουλ στους γηπεδούχους που αστόχησαν και στις δύο βολές, όμως στο χρόνο που απέμεινε το σουτ δεν έγινε με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Δεκάλεπτα: 15-15 36-33, 55-48, 71-70
Μαχητές (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 2, Χατζηκυριακίδης 28 (5), Γεωργίου 13 (1), Κουντουρατζόγλου 3, Μαυρίδης 3, Ζιάκας 2, Κλωνάρας 3, Σικαλίδης 4, Βαϊντερλής 3, Μητσάκης 10 (2)
Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 5 (1), Λαμπρόπουλος 13 (2), Σαββίδης 7 (1), Αθανασιάδης 12 (1), Αμπαράς 10, Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 12, Νταλός 1, Μπανάσας,