Καβάλα BC: Η εύκολη νίκη έγινε θρίλερ. 79-75 τον Ερμή Λαγκαδά [φωτογραφίες]

Λαχτάρησε στο τέλος, για να πάρει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη – «Καθάρισε» με τρίποντο στα 30 δευτερόλεπτα ο Λαμπρόπουλος

Το τρίποντο του Λαμπρόπουλου 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν αυτό που «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας επί του Ερμή Λαγκαδά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, με 79-75. Μέχρι τότε, το παιχνίδι εξελισσόταν σε… θρίλερ, μιας και το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη, «βραχυκύκλωσε» μπροστά στην πιεστική άμυνα ζώνης που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο μέρος, με αποτέλεσμα η διαφορά από 18 πόντους που ήταν στο τέλος του 1ου ημιχρόνου με πέσει στον 1 (74-73) 1.43 πριν από το τέλος.

Η Ένωση δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και έτσι ο Ερμής, που είχε ως ηγέτη τον Μάρουσιτς, να έχει το προβάδισμα στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι το 2.25 πριν το τέλος του 1ου μέρους, οπότε και βρέθηκε μπροστά με 16-14. Απ’ εκεί και πέρα και ειδικά στο 2ο 10λεπτο πάτησε γκάζι, με μεγάλα σουτ από την περιφέρει και αποτελεσματικό παιχνίδι κάτω από το καλάθι, που συνδυάστηκε με εξίσου αποτελεσματική άμυνα. Στην επανάληψη όμως ο Ερμής ξεκίνησε με ένα επιμέρους 11-3 και απ’ εκεί και πέρα «ροκάνιζε» την διαφορά, με άξονα την πολύ καλή άμυνα του. Η Καβάλα δεν έβρισκε σουτ από μακριά, ενώ δεν είχε σωστές επιλογές μέσα από την ρακέτα. Κάπως έτσι φτάσαμε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Λαμπρόπουλο να σουτάρει για 3 πόντους (όταν το σκορ ήταν 74-73) και να δίνει στην Ένωση την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα του αγώνα ήταν 21-19, 50-32, 65-60, 79-75

Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης, Αδαμόπουλος 16, Λαμπρόπουλος 19 (1), Σαββίδης, Αθανασιάδης 7, Αμπαράς 16 (3), Πιεβάλιτσα 3 (1), Φλιάτης 14 (1), Νταός 4 (1), Τεπετίδης

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 8 (1), Αποστολίδης 5 (1), Μάρουσιτς 29 (2), Ελευθεριάδης, Πλιούκας 3, Σιώπης 5 (1), Παρίτσης 8 (2), Καραμανώλης, Μπακάλης, Θεοδωρίδης, Χριστοδούλου 16, Ιατρίδης.

ΓΣ Ελευθερούπολης: Ήττα (και πάλι) στις λεπτομέρειες

Όπως συνέβη και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στην Ελευθερούπολη κόντρα στο Μεσολόγγι, έτσι και στη Βέροια το Σάββατο ο ΓΣ Ελευθερούπολης έχασε στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να πάρει το πρώτο του φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Ηττήθηκε με 73-69 από τον τοπικό Φίλιππο, σ’ ένα παιχνίδι όπου ξεκίνησε πολύ καλά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα των ημιχρόνων, αλλά δεν είχε την ίδια συνέχεια στα επόμενα και καθοριστικότερα. Βρέθηκε μπροστά με 10 πόντους στο 1ο 10λεπτο, αλλά στο 2ο σημείωσε μόλις 7 πόντους (έναντι 21 των γηπεδούχων) και βρέθηκε πίσω. Στο 2ο ημίχρονο, κάλυψε τη διαφορά των 4 πόντων και πήρε προβάδισμα 3, αλλά δυστυχώς η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια… Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 11-21, 32-28, 43-46, 73-69

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 2, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 3 (1), Ελευθεριάδης 26 (2), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 5, Καντάρκος 12, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 3 (1).

ΓΣΕ (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 16 (1), Γοργόνης 13 (3), Τσούτσος 4, Γκέλιος, Μοτσενίγος 18 (4), Σταμπουλής 2, Καμπουρίδης 9 (1), Μπένας 6, Δεληγεώργης 1.