Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Συνεχίζει να είναι Μέγας (4-1) στο Χρυσοχώρι

Το «εξπρές» του Ορφανίου κέρδισε για ακόμα μια φορά, ενώ ο Ορφέας έφερε «Χ» στον Πλατανότοπο – Με νίκες συνέχισαν και οι πρωτοπόροι στην Β’ κατηγορία

Απόσταση 4 βαθμών από τον 2ο της βαθμολογίας πήρε το Ορφάνι, μετά και τη νέα νίκη του στο Χρυσοχώρι επί του Απόλλωνα με 4-1. Ο Μέγας σκόραρε 2 φορές με τον Βεζυρόπουλο και μια με τους Τουρασανίδη και Κουκούτση και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το νικηφόρο σερί του.

Στο ντέρμπι του Βύρωνα, η ομάδα της Καβάλας με τα γκολ των Βλάχου και Καλτσίδη κέρδισε την Φωλιά και προωθήθηκε στην 2η θέση. Ο Αμυγδαλεώνας μετά το 0-4 στο Χαλκερό, συνέχισε στο μονοπάτι των επιτυχιών κερδίζοντας στο γήπεδο του την μαχητική ομάδα της ΑΕΚ Καβάλας με 2-1. Η νίκη «κλείδωσε» στο 1ο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 με τα γκολ των Τσιτσόπουλου και Παυλίδη. Με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Ν. Καρβάλη εντός έδρας στο γειτονικό ντέρμπι το Χαλκερό. Ο Ναζιανζός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 20’ αλλά μέχρι το 35’ είχε κάνει ανατροπή στο σκορ με τα τέρματα των Καρακεϊσογλου και Γκορόγια.

Στις Πηγές, Άρης και Κεραμωτή μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις από το μεταξύ τους 0-0 στο μεγάλο γειτονικό ντέρμπι που το παρακολούθησε πολύς κόσμος και από τα δύο χωριά, ενώ το μεσημέρι της Κυριακής ο Βρασίδας Ν. Περάμου γεύτηκε επιτέλους τη χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα επικρατώντας με 1-0 των Λιμεναρίων, με το γκολ του Καστανίδη στο 25ο λεπτό.

Το Σάββατο ο Ορφέας δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Φρίξου στον Πλατανότοπο, μένοντας στο 1-1, όμως διαμαρτύρεται για μια φάση σε σκληρό μαρκάρισμα στον Τζαπέγια, που τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή. Η ομάδα της Ελευθερούπολης ανακοίνωσε πάντως ακόμα μια μεταγραφή, αυτή του Στράτου Παρουτσή, που πέρσι αγωνιζόταν στο Νέστο Χρυσούπολης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Τρίποντα για Ζυγό και Βυζάντιο

Με νίκες και σ’ αυτή την αγωνιστική προχώρησαν τόσο ο Άρης Ζυγού στον 1ο όμιλο, όσο και το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος στον 2ο.

Στον 1ο όμιλο, ο Άρης Ζυγού μπορεί να δυσκολεύτηκε στο Αγίασμα, ωστόσο πήρε τη νίκη με 3-4 και συνεχίζει την άπταιστη πορεία του. Το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της ημέρας πάντως έγινε στη Γραβούνα, όπου η Θράκη βρέθηκε να κερδίζει 3-0 μέχρι το 80’, αλλά ο Ποσειδώνας κατάφερε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3. Το ίδιο σκορ σημειώθηκε και στην αναμέτρηση της Καλλιράχης με την Καβάλα 2004, ενώ ο ΠΑΟ Καβάλας πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με τον Ξεριά. Όσο για τον Ηρακλή Καβάλας με τα γκολ των Κρομμύδα και Κοψαχείλη πέρασε νικηφόρα από το Ποντολίβαδο με 0-2. Απ’ την μεριά του ο Πρίνος κέρδισε δίκαια στην Καβάλα τον Άγιο Λουκά με 3-0.

Στον 2ο όμιλο, το Βυζάντιο με ένα γκολ του Χατζησάββα και ένα αυτογκόλ, πήρε το ντέρμπι με τις Κρηνίδες με 2-1, ενώ Ελευθερές και Αγ. Ανδρέας ξέσπασαν πάνω σε Πολύστυλο και Ελπίδες κερδίζοντας με 5-0 και 9-1 αντίστοιχα. Στα Αμισιανά ο Μακεδονικός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του νικώντας 4-2 την ΑΕ Πιερέων, ενώ Παγγαίο και Φίλιπποι αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Τέλος στο ντέρμπι της Θάσου η Ποταμιά κέρδισε 3-0 στην Παναγία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 7ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής: