ΓΣ Ελευθερούπολης: Διέλυσε (77-57) τον αήττητο Απόλλωνα Πατρών

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας, με άμυνα από «γρανίτη» και εξαιρετικές επιδόσεις στην επίθεση

Η πρώτη νίκη είναι και η πιο γλυκιά! Ο ΓΣΕ κατάφερε επιτέλους να κερδίσει στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας και να πάρει μια βαθιά βαθμολογική ανάσα που τόσο πολύ ζητούσε. Και μάλιστα το κατάφερε κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών, που μέχρι τώρα είχε μόνο νίκες στο ενεργητικό του. Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου επικράτησε με 77-57 παίζοντας, για πρώτη φορά φέτος, εξαιρετικά στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση είχε λύσεις τόσο μέσα από την ρακέτα όσο και από την περιφέρεια. Ο ΓΣΕ είχε το προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού και κατάφερε να χτίσει από νωρίς μια διαφορά που στις αρχές του 2ου ημιχρόνου έφτασε ακόμα και στους 22 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι που βασίστηκαν κυρίως στον έμπειρο Τσάμη και τους Μολφέτα και Ζούμπο, προσπάθησαν να μειώσουν αλλά πότε η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο.

Όσο για τον ΓΣΕ, στην αρχή ο Καμπουρίδης έκανε την διαφορά, αλλά στη συνέχεια τα ηνία ανέλαβε ο Γοργόνης. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 1ο μέρος είχε ποσοστά 100% σε όλες τις προσπάθειες που είχε 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντα, ενώ και στην επανάληψη σημείωσε μεγάλα καλάθια. Εξαιρετικός ήταν επίσης και ο Μπένας αλλά και ο Σταμπουλής.

Δεκάλεπτα: 23-10, 43-25, 59-42, 77-57

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας 3 (1), Μανοΐλοβιτς 10 (1), Γοργόνης 16 (2), Τσούτσος 3 (1), Γκέλιος, Μοτσενίγος 2, Καραγιώργος, Σταμπουλής 11, Καμπουρίδης 19 (2), Μπένας 10, Δεληγεώργης 3 (1), Γεωργούδης.

Απόλλων (Κοτσίρης): Τσιακμάς, Νιφόρας 2, Κούτρας, Παπαφωτίου, Τσάμης 19 (1), Μολφέτας 9, Ζούμπος 13 (3), Ξουλός, Μπαζίνας, Εζόμο 5, Τζακόπουλος 7 (2), Κουκουλάς 2.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Ανατόλια – Τρίτων 80-64
Καρδίτσα – Χ. Τρικούπης 72-83
Αγρίνιο – Φίλιππος Βέροιας 68-42
Διαγόρας Δρ. – Οίαξ Ναυπλίου 94-82
Ολυμπιακός – Αμύντας 77-58