ΠΑΕ ΑΟ Καβάλα 1965: Είναι ωραία στην κορυφή… [Φωτογραφίες]

Σπουδαία νίκη με 4-1 επί του Θεσπρωτού και άνοδος στην 1η θέση της βαθμολογίας της Football League - Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την άκρως απαιτητική εβδομάδα που είχε μπροστά του ο ΑΟΚ κερδίζοντας το απόγευμα της Κυριακής (3/11) στο «Ανθή Καραγιάννη» τον Θεσπρωτό με 4-1. Μετά το 0-0 στα Τρίκαλα το περασμένο Σάββατο και το 2-0 επί του ΟΦΗ για το κύπελλο Ελλάδος την Τετάρτη, ήρθε και αυτό το μεγάλο «τρίποντο» για το συγκρότημα του Παύλου Δερμιτζάκη, το οποίο σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής το έφεραν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 11 βαθμούς.

Μπορεί το τελικό σκορ να είναι ευρύ, ωστόσο η νίκη δεν ήρθε εύκολα για το «καραβάκι», μιας και η ομάδα του συμπαθέστατου Χουάν Ρότσα, ήταν ανταγωνιστική και σε καμία περίπτωση δεν κλείστηκε στα καρέ της για να κρατήσει το «Χ». Από τη μεριά ο ΑΟΚ, που ξεκίνησε με ελαφρώς αλλαγμένο σχήμα σε σχέση μ’ αυτό που τον συνηθίσαμε στο πρωτάθλημα, στο 1ο μέρος δεν βρήκε τα πατήματα του, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε από μια στημένη φάση. Στην επανάληψη και ειδικότερα μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα πάντως, πάτησε «γκάζι» και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν για να δώσει διαστάσεις στην πολύτιμη νίκη του.

Φάσεις και γκολ

Στο 11’ σουτ του Στίκα η μπάλα φεύγει λίγο άουτ και στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Ορφανίδη διώχνει ο Κίναλης σε κόρνερ.

Στο 15’ σέντρα του Βόσαλικ από αριστερά η μπάλα βρίσκει το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού, και στο 25’ γίνεται το 1-0 μετά από σέντρα φάουλ σέντρα του Ορφανίδη από δεξιά και κεφαλιά του Γαβριηλίδη.

Ο Θεσπρωτός απάντησε στο 43ο λεπτό όταν μετά από λάθος της άμυνας της Καβάλας ο Ραμίρεζ έκανε το 1-1.

Στο 55’ η Καβάλα ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του, ενώ στο 66’ ο διαιτητής καταλογίζει πέναλτι σε χέρι του Σταυρίδη. Το εκτελεί ο Βόσαλικ, ο Κίναλης απέκρουσε προσωρινά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 2-1.

Το 3-1 έγινε στο 74’ μετά από ωραία σέντρα του Καθάριου από δεξιά και κεφαλιά του Βόσαλικ, ενώ το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό με τον Βασίλη Παπαδόπουλο από κοντά.

Καβάλα: Δήμιζας, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Βόσαλικ (75’ Αρναούτογλου), Ορφανίδης (63’ Καθάριος), Στίκας, Μαϊδανός , Β. Παπαδόπουλος (81’ Μαρκόπουλος), Χαντί.
Θεσπρωτός: Κίναλης, Δημητρούλας, Σερβιλάκης,  Νόνης, Σταυρίδης, Βιγιαφάνε, Κολτσίδας, Γώγος (72’ Κωνσταντίνου) , Ραμίρεζ (88’ Γκέκας) , Κολλάς, Νταλά Κόστα (81’ Μπίκας).

Football League: Με «τεσσάρα» στην κορυφή ο ΑΟΚ

Με τη νίκη με 4-1 επί του Θεσπρωτού, ο ΑΟΚ ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League με 11 βαθμούς, όσους έχει και η Βέροια που κέρδισε στο γήπεδο της 3-1 το Αιγάλεω και ο ΟΦ Ιεράπετρας που πήρε «διπλό» στην Χαλκιδική από την Τρίγλια με 2-1. Η Καλαμάτα γνώρισε οδυνηρή ήττα στο γήπεδο της από τον Ολυμπιακό Βόλου στο τέλος του αγώνα με 1-2, ενώ με το ίδιο σκορ (1-2) πέρασε το Σάββατο από το Βόλο ο Ιωνικός κερδίζοντας τη Νίκη. Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Νίκη Βόλου – Ιωνικός 1-2
Βέροια – Αιγάλεω 3-1
Ασπρόπυργος – Τρίκαλα 1-1
Ιάλυσος – Διαγόρας Ρόδου 1-1
Καβάλα – Θεσπρωτός 4-1
Καλαμάτα – Ολυμπιακός Βόλου 1-2
Τρίγλια – ΟΦ Ιεράπετρας 0-2