Τραμπολίνο: Πρωταγωνίστρια η Καβάλα στο Ατομικό Κύπελλο Ελλάδος [Φωτογραφίες]

Οι αθλητές του Γυμναστικού Ομίλου και του Παλμού κατέκτησαν 3 χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο και είχαν εξαιρετικά πλασαρίσματα στην τελική εξάδα

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των αθλητών των δύο συλλόγων Τραμπολίνο της Καβάλας (Γυμναστικός Όμιλο Καβάλας και ΑΟ Παλμός Καβάλας) που συμμετείχαν στο Ατομικό Κύπελλο Α’-Β’-Γ’-Δ’ Κατηγοριών (Ανδρών-Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων-Κορασίδων, Παμπαίδων-Παγκορασίδων), το οποίο πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Νοεμβρίου στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Λουτρακίου «Γ. Γαλανόπουλος». Αυτοί που ξεχώρισαν ήταν ο Νίκος Σαββίδης του ΓΟΚ καθώς και η Λυδία – Σοφία Τσακαλίδου και η Ευριδίκη Αργύρη του Παλμού, που ανέβηκαν στο ψηλότερο βάθρο των νικητών.

«Χρυσός» ο Σαββίδης του ΓΟΚ

Σε ότι αφορά τον ΓΟΚ, ο Νίκος Σαββίδης αναδείχτηκε κυπελλούχος Ελλάδος στην κατηγορία των ανδρών με 105.565 πόντους έναντι 101.410 του Δημήτρη Μακρή του Αστέρα Πεύκης που πήρε την 2η θέση, ενώ η Μιχαέλα Πυργιλή κατετάγη 6η στην κατηγορία των παγκορασίδων Α’ με 80.055.

Πρώτη θέση για Τσακαλίδου και Αργύρη για τον Παλμό

Από τον Παλμό η Λυδία – Σοφία Τσακαλίδου κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία των Κορασίδων με 94.500 έναντι 93.060 της Αγγελικής Καλπακή από την Δραπετσώνα, ενώ η Κυράνθη Τσιλογεώργη του Παλμού ήταν 6η με 86.325. Στις νεάνιδες, η Ευριδίκη Αργύρη κατάφερε να ξεχωρίσει και μετά από σκληρή μάχη την Άννα Μαρία Σταύρου της Δραπετσώνας πήρε την 1η θέση με 90.610, έναντι 90.460 της μεγάλης αντιπάλου της. Στην ίδια κατηγορία (νεάνιδες) η Αναστασία – Φωτεινή Κονδύλη πήρε την 4η θέση με 87.885.

Η Ευαγγελία – Ηλιάννα Μπαξεβάνη κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία των παγκορασίδων Β’ με 83.345, ενώ η Ειρήνη Καρολίδου την 6η με 78.875. Στην κατηγορία των παγκορασίδων Α’, η  Χριστίνα Παπαθανασίου ήταν 4η με 85.020 και η Κυριακή Αντωνιάδου 8η με 62.555.

Στα αγόρια ο Παλμός εκπροσωπήθηκε με τους Γιώργο Πούλιο και Γιάννη Καρασταμάτη που αγωνίστηκαν στην κατηγορία των παίδων την 4η και 5η θέση με 90.070, και 89.090 αντίστοιχα.

Υπενθυμίζεται ότι σε κάθε κατηγορία συμμετείχαν οι 10 καλύτεροι αθλητές από όλη την Ελλάδα.