Α’ ΕΠΣ Καβάλας: «Στάση» Βύρωνας (0-2) στο Ορφάνι…

Η ομάδα της Καβάλας σταμάτησε το νικηφόρο σερί του Μέγα Αλέξανδρου κερδίζοντας 0-2 εκτός έδρας – Στον τελικό του κυπέλλου του 1ου ομίλου της Β’ Ηρακλής Καβάλας και Ποσειδώνας

Ο Βύρων ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας με την σπουδαία νίκη του στο Ορφάνι επί του πρωτοπόρου Μέγα Αλέξανδρου, με την οποία πλησίασε πλέον σε απόσταση αναπνοής από την 1η θέση. Το συγκρότημα της Καβάλας με τα γκολ του Κυγάη στο 20ο λεπτό και του Καλτσίδη στο 80’, σταμάτησε το νικηφόρο και αήττητο σερί του Ορφανίου, το οποίο όμως εξακολουθεί να βρίσκεται μόνο πρώτο στην βαθμολογία. Τώρα πλέον όμως τα δεδομένα στη «μάχη» της κορυφής είναι διαφορετικά μιας και 3 ομάδες έχουν ξεχωρίσει και είναι σχεδόν μαζί στην κορυφή.

Η 3η ομάδα είναι ο Ορφέας, που δεν διανύει και τις καλύτερες ημέρες της σε ότι αφορά την αγωνιστική της κατάσταση, και η οποία προερχόταν από τον αποκλεισμό της στο κύπελλο από τα Λιμενάρια. Ακόμα και έτσι όμως κατάφερε έστω και με δυσκολία να καταβάλει την αντίσταση του Χαλκερού, στο ουδέτερο γήπεδο των Ελευθερών (λόγω των εργασιών επανασποράς του γηπέδου της Ελευθερούπολης) επικρατώντας με 3-2.

Όσον αφορά την Δόξα Αμυγδαλεώνα σημείωσε μια ανέλπιστα μεγάλη σε έκταση νίκη στη Φωλιά, επικρατώντας του Αστέρα με 5-1. Η νεοφώτιστη ομάδα πάτησε στην κυριολεξία γκάζι στο 2ο ημίχρονο (το 1ο έληξε ισόπαλο 1-1) και με τα γκολ των Κοπανάκη, Ντομί 2 και Σπυριάδη (στο 1ο μέρος σκόραρε ο Τσαρούχας) κατέκτησε δικαιότατα και εμφατικά τους 3 βαθμούς. Στα Λιμενάρια, η Αναγέννηση βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 85ο λεπτό, ωστόσο οι Πηγές είπαν την τελευταία λέξη και με 2 γκολ των Αθανασάκη και Νικολόπουλου πήραν το «Χ» με 2-2.

Στη Ν. Πέραμο, ο Βρασίδας με το γκολ του Σάσσου στο 20ο λεπτό επικράτησε του Χρυσοχωρίου με 1-0, ενώ την Κυριακή στην Κεραμωτή η τοπική ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Πλατανότοπο. Τέλος ισόπαλο επίσης, αλλά με σκορ 1-1 έληξε και το παιχνίδι στο Βερούλειο ανάμεσα στην ΑΕΚ Καβάλας και τη Ν. Καρβάλη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 8ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Β’ ΕΠΣ Καβάλας: Με «πεντάρα» συνέχισε το σερί το Βυζάντιο

Η πορεία της επιστροφής του Βυζαντίου στην κατηγορία των μεγάλων του τοπικού ποδοσφαίρου συνεχίζεται χωρίς ανατροπές. Η ομάδα του Κοκκινοχώματος δεν συνάντησε καμία δυσκολία στο γειτονικό ντέρμπι του 2ου ομίλου της Β’ κατηγορίας κόντρα στα Αμισιανά και επικράτησε με 5-1, διατηρώντας έτσι τον αέρα των 4 βαθμών διαφορά από τις Ελευθερές που βρίσκονται στην 2η θέση και πήραν χωρίς αγώνα τη νίκη με την Κάρυανη. Στο άλλο γειτονικό ντέρμπι της ημέρας που έγινε στη Νικήσιανη, Παγγαίο και Παλαιοχώρι αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2, ενώ με 5-1 επικράτησε με ο Αγ. Ανδρέας της ΑΕ Πιερέων. Στο Ακροβούνι ο Ατρόμητος νίκησε το Πολύστυλο με 1-0, ενώ μεγάλες σε έκταση εκτός έδρας νίκες σημείωσαν οι Κρηνίδες (2-4 στην Παναγία) και οι Φίλιπποι (0-6 στις Ελπίδες).
Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 9ης αγωνιστικής καθώς και η  βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Ηρακλής – Ποσειδώνας στον τελικό

Για τον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας, πραγματοποιήθηκαν οι δύο ημιτελικοί αγώνες του κυπέλλου και αναδείχτηκε το ζευγάρι του τελικού. Ο Ηρακλής Καβάλας όπως αναμενόταν δεν συνάντησε δυσκολίες κόντρα στον Αγ. Λουκάς επικρατώντας με 4-0 με τα γκολ των Παπαδόπουλου, Ελευθεριάδη, Σαντογιάννη και Ποτηρένια, ενώ ο Ποσειδώνας πέρασε στα πέναλτι με 6-5 από την Καλλιράχη, με τον κανονικό αγώνα και την παράταση να λήγουν 2-2. Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων είχαν ως εξής:
Ηρακλής Καβ. – Αγ. Λουκάς 4-0
Καλλιράχη – Ποσειδώνας 5-6 πεν. (2-2 κ.α. και παράταση).