ΓΣ Ελευθερούπολης: Έπεσε στην παράταση (89-85) από τον Ολυμπιακό

Σπουδαία εμφάνιση στο ΣΕΦ και ήττα στις λεπτομέρειες από τους «ερυθρόλευκους» - Ο κανονικός αγώνας έληξε ισόπαλος 75-75

Άγγιξε το θαύμα η ομάδα της Ελευθερούπολης! Παίζοντας κόντρα στον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας έφτασε το παιχνίδι στην παράταση διεκδικώντας στα ίσα τη μεγάλη νίκη, όμως έμεινε από δυνάμεις και τελικά γνώρισε την ήττα με 89-85! Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με 75-75 με το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου να κάνει την υπέρβαση καταφέρνοντας να καλύψει την διαφορά που το χώριζε από τους γηπεδούχους που είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Κι όλα αυτά με τους διαιτητές να παίζουν ξεκάθαρα… έδρα!
Πρωταγωνιστής του ΓΣΕ ήταν ο Γιάννης Σταμπουλής που σημείωσε 26 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ ο Μανοϊλοβιτς πέτυχε 15 και ο Μπένας με τον Γκέλιο από 10. Από την άλλη μεριά ο Μελισσαράτος και ο Τζόλος έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά από τον Ολυμπιακό με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα.
Δεκάλεπτα: 21-18, 40-30, 57-46, 75-75, (πρτ.) 89-85.
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαΐδης, Πετρόπουλος 8, Νοέας 13 (3), Κολοβέρος 2, Καμπούρης, Τζόλος 17 (1), Αρσενόπουλος 7 (1), Χρηστίδης, Ποκουσέφσκι 11 (2), Μελισσαράτος 24, Νίκου 7 (1).
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μαραβέγιας, Μανοΐλοβιτς 15, Γοργόνης 7 (1), Τσούτσος 5 (1), Γκέλιος 10 (2), Μοτσενίγος 2, Καραγιώργος, Σταμπουλής 26 (3), Καμπουρίδης 2, Μπένας 10, Δεληγεώργης 8.