Καβάλα BC: Ζόρικη αλλά πολύτιμη νίκη (63-62) τη Γέφυρα

4η σερί νίκη για την ομάδα της Καβάλας στο ντέρμπι της αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής, που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ

Μια δύσκολη, αλλά πολύτιμη νίκη πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (16/11) στο κλειστό γυμναστήριο της Καλαμίτσας η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη επικράτησε με 63-62 της Γέφυρας κάνοντας το 4 στα 4 στις τελευταίες 4 αγωνιστικές (δύο εκ των οποίων σε συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια) και ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα του Βορείου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Το ροζ φύλλο αγώνα κρίθηκε στο τελευταίο σουτ των φιλοξενούμενων, σ’ ένα Χιτσκοκικό φινάλε όπου η Καβάλα είχε την κατοχή της μπάλας στα 8.4 δεύτερα αλλά έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας (κι ενώ το σκορ ήταν 63-62). Έτσι η Γέφυρα είχε 7.7 δευτερόλεπτα στη διάθεση της για να πάρει τη νίκη αλλά το σουτ 3 πόντων ήταν άστοχο. Στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Καβάλα ήταν μπροστά με 63-59, αλλά ένα τρίποντο του Αποστολίδη έβαλε τη Γέφυρα και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι δύο ομάδα βάδιζαν στην ουσία μαζί στο παιχνίδι, με τη Γέφυρα να παίρνει προβάδισμα +10 (18-28) στα μέσα του 2ου 10λεπτου και την Καβάλα να επιστρέφει και στα μέσα του 2ου 10λεπτου να βγαίνει μπροστά ακόμα και με 5 πόντους (42-37).

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-19, 31-35, 48-49 και 63-62