Καβάλα BC: Το σερί των νικών σταμάτησε στη Λευκάδα

Ήττα με 74-70 από την Δόξα στη Λευκάδα σ’ ένα «κλειστό» παιχνίδι

Το σερί των νικών για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας σταμάτησε το απόγευμα της Κυριακής (24/11) στη Λευκάδα στο ντέρμπι με την τοπική Δόξα. Το συγκρότημα του Νίκου Πενταζίδη γνώρισε την ήττα με 74-70, η οποία κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με την Ένωση να είναι μπροστά στο ημίχρονο με 39-37. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο κράτησαν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-16, 37-39, 61-56, 74-70

Δόξα Λευκάδας  (Ζαφειρούδης): Αργύρης, Βακουφτσής 18, Τσιαβές 19 (1), Βαγενάς 2, Σταματέλος 3 (1), Χρύσης 14 (1), Αναγωνστόπουλος Γ. 11, Αναγωνστόπουλος Χ. 5 (1)

Καβάλα (Πενταζίδης): Λαμπρόπουλος 17 (4), Σαββίδης 1, Αδαμόπουλος 9 (1), Αθανασιάδης 11 (2), Αμπαράς 10 (2), Φλιάτης 9 (11), Ντάλος 2, Τεπετίδης 11 (2), Δοξάκης, Πιεβάλτισα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Πολύγυρος – Μαχητές-Πειραματικού 61-60
ΚΑΟΧ – Στρατώνι 77-79
Πρωτέας Γρεβενών – Κομοτηνή 86-79
ΧΑΝΘ – Ευκαρπία 49-64
Αίας Ευόσμου – Ερμής Λαγκαδά 70-71